9 bankanın kredi notunu düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, türkiye’de faaliyet gösteren 9 yabancı sermayeli bankanın kredi notu görünümü düşürdü. Fitch’e göre dış finansman gereğinden dolayı bankalara müdahale ekonomi üzerinde risk oluşturuyor.
Kredi derecelendirme kuruluşu fitch türkiye’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli 9 bankanın kredi notu görünümü düşürdü.
Reuters’in haberine göre, fitch’in kredi notunu görünümünü düşürdüğü bankalar arasında ING Bank, denizbank, QNB finansbank türk ekonomi bankası TEB ICBC Turkey alternatif bank, burgan bank, kuveyt türk ve türkiye finans yer alıyor.
Fitch ilgili bankaların uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu olarak sabit tutarken not görünümleri ise durağan’dan negatife düşürdü. Bankaların finansal kapasite derecelendirmeleri VR bu değişiklikten etkilenmedi.
Negatif görünüm Fitch’in türkiye’nin dış finansman ihtiyaçlarının hükümetin bankacılık sektörüne müdahale etme riskini artırmasını yansıtıyor. Fitch bu durumun bankaların döviz yükümlülüklerini yerine getirme imkanlarını kısıtlayabileceğini öngörüyor.
Fitch türkiye’nin yüksek dış finansman ihtiyacının büyük bir kısmının bankacılık sektörü aracılığıyla sağlandığını bunun da piyasa erişimini korumak ve sermaye kontrollerinden kaçınmak için önemli bir teşvik yarattığını da belirtti.