72 ay vadeli kredi kartı yapılandırması.

Bireysel kredi kartında bazı sektörlerde taksit sayısını 12’ye çıkaran ve kart borçları 72 vadeye kadar yeniden yapılandırmaya imkan veren yönetmelik resmi gazete de yayımlandı.
Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu BDDK ilgili yönetmelik değişikliğinde, “genel taksitlendirme süresinin on iki ayı geçemeyeceğinin altını çizerken diğer sektörlerde üst sınır, kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar telefon hariç alımlarında altı ay, havayolları, seyahat acentaları, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacak.
Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekonminkasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında” taksit yasağı devam ediyor.

Yönetmeliğe eklenen geçici bir madde ile de, kredi kartlarının mevcut ” borç bakiyeleri ” kart sahipleri tarafından talep edilmesi durumunda “en fazla yetmiş iki ay” ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebileceği belirtildi. Krediler de ise üst sınır 48 ay.

Düzenleme 1 ekim itibariyle hayata geçiyor.1 ekim 2016 sonrası kartının bulunduğu bankanın tahsilat birimi ile irtibata geçerek kredi kartınızı 72 ay vadeyle yapılandırmak istediğinizi belirtebilirsiniz. Kredi kartı yapılandırılması tercih edilmesi durumunda yapılandırılan kredi kartı kullanıma kapatılıyor ve kullanıcının siciline yapılandırma ile ilgili bir kayıt atılıyor.
Yani yapılandırmadan faydalanan kişiler bankalara ileriki tarihlerde yeniden başvuru yapmaları durumunda bu kayıt nedeniyle red alabilirler.