521.4 milyar dolarlık koronavirüs kredisi sağlandı.

ABD hükümeti, yeni tip koronavirüs Kovid 19 salgınından etkilenen küçük işletmelere yönelik uygulamaya konulan maaş koruma programı kapsamında, bu zamana kadar toplam 521.4 milyar dolarlık kredi onayladı.
ABD hazine bakanlığı ve ABD küçük işletmeler idaresi, maaş koruma programı kapsamında sağlanan kredilere ilişkin bilgileri paylaştı. Buna göre, program kapsamında 30 haziran itibarıyla toplam 521.4 milyar dolar tutarında 4.9 milyon krediye onay verildi.
Küçük işletme çalışanlarının yüzde 84’ü desteklendi.
Onaylanan krediler doğrultusunda küçük işletme çalışanlarının yüzde 84’ü desteklenirken 51.1 milyon iş için kaynak sağlandı. En fazla kredinin sağlandığı sektör sağlık hizmetleri ve sosyal yardım olurken bu sektöre yönelik toplam 67.3 milyar dolarlık kredi onaylandı.
Sağlık hizmetleri ve sosyal yardım sektörünü 66.4 milyar dolarla profesyonel bilimsel ve teknik hizmetler 64.5 milyar dolarla inşaat 54 milyar dolarla imalat 42 milyar dolarla konaklama ile yiyecek ve 40.3 milyar dolarla perakende ticaret sektörleri izledi. Ortalama kredi tutarı yaklaşık 107 bin dolar olarak hesaplanırken program kapsamında kalan fon miktarının ise 131.9 milyar dolar olduğu kaydedildi.
Küçük işletmelerin korunması amacıyla uygulamaya konuldu
ABD’de kovid 19 salgının ekonomik etkilerine karşı küçük işletmelerin korunması amacıyla 349 milyar dolarlık maaş koruma programa hayata geçirilmişti. Söz konusu kredi programı, ” ABD tarihinin milyar dolarlık maaş en büyük teşvik paketi olarak nitelendirilen ve ABD başkanı donald trump tarafından 27 mart’ta onaylana 2.2 trilyon dolarlık teşvik paketi kapsamında uygulamaya konmuştu.
Kredi programının kaynağının kısa sürede tükenmesi üzerine küçük işletmelere yönelik 310 milyar dolarlık ilave kaynak ayrılmasını öngören ek bütçe tasarısı 24 nisan’da onaylanmıştı.