50 milyon euro civarında kredi paketi.

Kültür ve turizm bakanı mehmet nuri ersoy, bugün itibarıyla iflas eden seyahat ve hava yolu şirketi thomas cook ile ilgili olarak açıklama yaptı. “Türkiye’de 21 bin yolcu iflastan etkilenecek. İlk etapta türkiye’deki misafirlerin eve dönüşü sağlanacak” diyen ersoy, “50 milyon euro civarında kredi paketi hazırlayabiliriz.” ifadesini kullandı.
Kültür ve turizm bakanı mehmet nuri ersoy ingiliz seyahat ve hava yolu şirketi thomas cook’un iflasının Türkiye’de bulunan 21 bin yolcuyu etkileyeceğini duyurdu.
“İlk etapta türkiye’deki misafirlerin eve dönüşünü sağlanacak” diyen ersoy, devamla “antalya’da otelci ve STK’larla görüşeceğim” ifadesini kullandı.
Ersoy şunları kaydetti.
“Şirketin yönetim kurulunda toplantı vardı. Saat 5 gibi şirketin kurtulamayacağı anlaşılınca iflas kararı alındı. 48 saat içinde almanya için karar netleşecek. Daha sonra diğerleri netleşecek. Eğer almanya’da operasyon durdurma işlemi yaparsa o zaman 40 bin yolcu etkilenecek. Nordik etkilendiğinde 80 bin olacak yolcu sayısı. Misafirlerin fazla rahatsızlık çekmeden geri dönmeleri önemli. Özellikle ingiliz misafirler konusunda aynı hassasiyeti göstermemiz gerekiyor. 22 eylül dahil giriş yapmış olan ingiliz misafirler atol garantisi altında.
Albayrak’la telekonferans görüşmesi yaptık.
Bu yolculardan herhangi bir şekilde ücret talep edilmemesi gerekiyor. Önemli olan türkiye’deki misafirlerin en uygun şekilde dönmesini sağlamak gerekiyor. Hazine ve maliye bakanı berat albayrak’la telekonferans yaptık. Kendisi perşembe günü dönüyor. Thomas cook’un operasyon işlemleri perşembe’ye kadar bitmiş olur. Acil kredi çalışması yapıyoruz. Şu ana kadar aksaklık yaşanmadı. Kontrollü şekilde tahliyeler yapılıyor. 700 bin civarında sezonda müşterisi vardı. 50 milyon euro civarında kredi paketi hazırlayabiliriz.”