Kredi, Taşıt Kredileri

48 ay vade sınırlaması otomobil kredileri.

Bu uygulama tabi hediye kartı uygulaması olan büyük zincirlerde geçerli. Yani BDDK’nın bu düzenlemesi iyi düşünülmediği için büyük zincir teknoloji marketlerin lehine bir rekabet avantajı yaratmış durumda. Eğer siz bir GSM operatörüne bağlı satış noktası veya bir teknoloji market zinciri mağazası değilseniz, taksitle cep telefonu satışı yapabilmeniz için senet yapmanız gerekiyor.
Gsm operatörleri ise 24 ay kontratlı satışlarla hattınızın faturasına taksitleri eşit eşit ekleyebiliyor. Söz konusu faturayı bir de kredi kartınıza otomatik ödemeye bağladınız mı iş bitiyor. Kısacası sözde bağımsız bir kuruluş olması gereken BDDK, hükümetin direktiflerini yerine getirmek için sektörü dinlemeden harekete geçti ve bu BDDK’nın bu rekabete zarar veren ilk uygulaması da değil. Daha önce kredi kartı limitleriyle ilgili yaptığı sınırlayıcı düzenlemede yine rekabeti büyük bankalar leyhine sakatlamıştı.
Otomobil kredilerinde peşinat ve 48 ay vade sınırlaması
trafiğe kayıtlı 17 milyonun üzerinde aracın olduğu ülkemizde borçlanarak araba almanın da önüne geçilmesi amacıyla bazı düzenlemeler geldi. Buna göre, taşıt kredilerinde kredi tutarının taşıtın değerine oranı, taşıtın nihai fatura değeri yüzde 70’i geçmemesi şeklinde sınırlama geldi. Ayrıca alınan kredinin vadesi 48 ayı aşamayacak. Yani 5 senelik bir krediyle sıfır araba almak gibi planları olanlar varsa 1 şubat itibariyle bir hayal oldu.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir