4.5G SIM kart banka sms blokesi.

1 nisan itibariyle hayatımıza girecek 4.5G yüksek hızda mobil internet özelliği için ön şartları cep telefonunuzun ve cep telefonunuzdaki SIM kartınızın 4.5 G uyumlu olması. Diyelim en son model cep telefonunuz var ama sım kartınızı 3 sene önce değiştirdiğiniz, o zaman 4.5 G hizmetlerinden yararlanamazsınız.
BDDK tarafından internet ve mobil bankacılık güvenlik sürçeleri ile ilgili yapılan düzenlemeler çerçevesi durumunda, tek kullanımlık şifre içeren SMS’ler bloke ediliyor. İşlem tarih ve saatine göre bu bloke süresi 48 saati bulabiliyor.
SIM kart değişinde bir SMS bloke süresi uygulamasının olma sebebi ise, bazı dolandırıcıların sahte kimlik belgeleri ile kendilerine hedef seçtikleri banka müşterilerinin yerine geçerek ve yeni SIM kartlar alarak, internet bankacılığı üzerinden bu kişilerin hesaplarını boşaltmalarından kaynaklanıyor.
Bankamızda kayıtlı cep telefonu hattınızın 4.5 G SIM kart değişimi nedeniyle sekteye uğrayabilecek bankacılık işlemleri ise aşağıdaki gibidir.
Güvenlik adımı olarak SMS tek kullanımlık şifre kullanan banka müşterilerine internet ve mobil şube’ye girişte,
İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde 3 boyutlu güvenlik 3D Secure kullanımlarında SMS ile banka veya kredi kartı şifresi belirlerken
Bankaların anlaşmalı olduğu kurumlardan alışveriş kredisi başvurusu yaparken veya kullanırken 4.5 G SIM kart değişikliği sonrası SIM bloke işlemini kaldırmak banka bazında yapılması gerekenler
Garanti Bankası Çağrı merkezinden, şubelerinden SMS ile tek kullanımlık şifre iletilmesi için onay verebiliyorsunuz.