3’lü kredi paketi açıklanacak.

Hazine ve maliye bakanı berat albayrak’ın açıkladığı normalleşme adımlarından ilki devreye giriyor ve bu kapsamda yeni bir finansman paketi geliyor. Kamu bankalarını bugün açıklaması beklenen kredi paketi, sosyal ihtiyaç tatil seyahat ve konut olmak üzere 3 ayaktan oluşuyor.
Koronavirüs salgının ardından ekonomiyi canlandırmak için istikrar kalkanı paketi’ni devreye sokan hükümet yeni bir adım daha atıyor. Normalleşme süreci kapsamında devreye girecek yeni finans paketiyle vatandaşlara kredi imkanı sağlanacak.
Bu kapsamda hazine ve maliye bakanı berat albayrak’ın açıkladığı normalleşme adımlarından ilki devreye giriyor. Vatandaşın elektronik ürün, mobilya alımı ve konut alımına kadar birçok alanda daha uygun imkanlarla kullanabileceği yeni bir finansman paketi geliyor. Üç ayaktan oluşan paketin, kamu bankaları tarafından bugün açıklanması bekleniyor.
Hürriyet’te neşe karanfil’in haberine göre, finansman paketinin ayrıntıları şöyle:
Sosyal ihtiyaç paketi
Birinci paket vatandaşların sosyal ihtiyaçlarının finansmanının karşılanmasını hedefliyor. Yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, bisiklet motosiklet ev tekstil çeyiz vb sektörleri de desteklemek.
Tatil seyahat paketi
İkinci paket normalleşme sonrasında emekli ve çalışan kesimlerin tatil ve seyahat giderlerinin finansman ihtiyacının uygun şartlarda sağlamanın yanı sıra turizm sektörünü desteklemeyi amaçlıyor.
Konut paketi
Üçüncü pakette orta gelir grubunun konut kredisi taleplerinin uzun vadede ve tarihi düşük maliyetlerle karşılanması hedefleniyor.
Şu anda konut kredilerinde en yüksek vade 180 ay.