3g teknoloji ve internetten alışveriş.

İnternetten alışverişte kredi kartları 1 numara
Tüketicilerin, 3G teknolojisi ve akıllı telefonlar ile artan internet erişimi e-ticarette de talebin artmasına sebep oldu. Kredi kartı ödeme işlemlerinde büyük kolaylık sağlaması nedeniyle hala e-ticarette en yaygın kullanılan ödeme aracı. Özellikle fırsat siteleri, özel alışveriş kulüpleri, internet üzerinden indirimli bilet satan havayolu şirketleri bu taleplerin artarak devam etmesinde en büyük sebep, 3D Secure işlemler ve BKM Express elektronik cüzdan çözümü hala bu kanalı tercih etmemiş tüketicilerin güvenlik endişelerine çözüm getirmeyi amaçlıyor. BKM express’ten bahsetmişken şu ana kadar web tabanlı devam eden Türkiye’nin taksit imkanı sunan tek elektronik cüzdan çözümünü çok yakında mobil versiyonuyla iOS cihazlar için kullanabilmek mümkün olacak. Uygulama henüz apple store’da yerini almadı ama eli kulağında, bizden söylemesi.

Kredi kartı vezir de yapar rezil de
Kredi kartı dediğimizde her şey her zaman günlük güllistanlık değil maalesef. 2001 krizinden bu yana kredi kartı ile beraber anılan “mağdurluk”, bu ürünün göz ardı edilmemesi gereken bir başka gerçeği. Kredi kartı kişiye bankanın parası ile harcama yapmaya imkan verir. Bu durum kart sahibine belli bir kaldıraç sağlar. Kaldıraçlı işlemlere başvurduğunuzda ve bunu altı aydan fazla devam ettirmeniz durumunda, sürdürülebilir bir harcama disiplinden uzaklaşıyorsunuz demektir. Çok kısa bir sürede kendinizi dönem borcunu kapatmakta zorluk yaşayıp, bir yandan borcunuz birikirken bir yandan da faiz ödüyor pozisyonunda, yanı sıra kısır döngüde bulabilirsiniz.
Bu sebeple kredi kartı kullanırken limitinizi değil, bütçenizi dikkate almanız gerekir. Bütçe derken gelirinizin tamamını değil, gelirinizden birikim hedefini ve yapmanız gereken ödemeleri düştükten sonra kalan miktarı kastediyoruz. Eğer ücretli bir işte çalışıyorsanız, emekliliğe yönelik bir planınızın yanı sıra en az 6 ay boyunca hiç bir geliriniz olmadan yaşamanıza imkan verecek bir birikiminiz olmasına özen gösterin.