332 milyon dolarlık kredi anlaşması durduruldu.

İzmir büyükşehir belediye başkanı tunç soyer, 30 ekim izmir depremi sonrasında oluşan orta hasarlı 5 bin 800 yapı için dünya bankası’yla varılan 332 milyon dolarlık kredi anlaşmasının durdurulduğunu açıkladı.
Soyer, “Ben bu meseleyi herkesin vicdanına, takdirine bırakıyorum” dedi.
İzmir büyükşehir belediyesi’nin aralık ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu izmir büyükşehir belediye başkan tunç soyer’in idaresinde ahmed adnan saygun sanat merkezi’nde AASSM yapıldı.
İzmir büyükşehir belediye başkanı tunç soyer, 30 ekim 2020 tarihinde izmir’i sarsan deprem sonrasında oluşan orta hasarlı 5 bin 800 yapı için dünya bankası’yla varılan kredinin mutabakat sürecini tüm detaylarıyla anlattı.
Cumhuriyet’in haberine göre, dünya bankası kredisi ile ilgili akıl almaz bir algı operasyonun aylardır sürdüğünü belirten başkan soyer “izmir kamuoyunu yanıltan kimdir. pandemi olmasaydı 2020’nin mart ayında dünya bankası heyeti izmir’e gelecekti. Bu görüşmeler yıllarca sürebiliyor. Sonra izmir bir deprem yaşadı. Bundan sonra acil yapı kredisi başlığıyla bir kredi çıkarmışlar. ” Biz bundan yararlanabilir miyiz. dedik deprem sonrası yeniden yapılanma için 250 milyon dolar talep etmiştik. Müzakereler başladı. Yaklaşık 3-3.5 ay sürdü. Çevre şehircilik bakanlığı hazine bakanlığı, iller bankası uzmanları da katıldı. 4 ay içinde tüm müzakareler bitti.” dedi.
Erdoğan’la görüşmesini anlattı
23 şubat’ta cumhurbaşkanı’nın izmir’e geldiğini ve onunla yaptığı görüşmeyi de aktaran soyer şunları söyledi.
“Sayın cumhurbaşkanımız aynen şunları söyledim: ” Dünya bankası’ndan izmir’e aktarılacak bir kaynakta anlaştık. Bunun kullanılabilmesi için hazine garantisi gerekiyor. Buna onayı verin, bu para izmir’e gelsin” ağır hasarlılarla ilgili devletin çok iyi bir mevzuatı var ama orta hasarlılar yeterince korunmuyor. Biz bu krediyi orta hasarlılar için kullanacağız. Cumhurbaşkanımız, “Arkadaşlarla görüşüp size bilgi vereceğiz.” dedi. 25 şubat’ta da yazıyla talep ettik. Bugün 15 aralık. Orta hasarlılar için 163 milyon dolar, belediye binaları için 73 milyon dolar ne oldu. Bu kredi şimdi durduruldu. 2 yıl önce müzakareleri yapılan illerin de içine alınacağı başka bir yere dönüştürüldü. İzmirli meclis üyeleri olarak neyi beklersiniz. Hepsi izmir’e gelsin isterseniz öyle değil mi. Bizim 4 ay boyunca müzakere ettiğimiz 332 milyon dolarlık kaynağın tamamının izmir’e gelmesini isterseniz değil mi.
Hepiniz izmirlisiniz. Peki, ne oldu şimdi. Manisa trabzon kocaeli gibi birçok yerle ilgili devam ediyor. Depremzedeler için 25 şubat’ta dünya bankası’yla mutabık kaldığımız, sadece hazinenin garanti vermesiyle izmir’e kullandırabilecek bir krediyi kullanamadık. Özet budur. Bu millet kimin yalan konuştuğunu biliyor. Ben bu meseleyi herkesin vicdanına, takdirine bırakıyorum. Bu millete asla yalan söylemedim, asla söylemeyeceğim. Her ne yapıyorsam izmir için yapmaya devam edeceğim.”