30 milyar liralık ivme paketi.

Hazine ve maliye bakanı albayrak, “ivme finansman paketi” kapsamında 3 kamu bankasının aracılığıyla, hammadde ve aramalı imalatı, makine imalatı ve tarım alanlarında toplamda 30 milyar liralık finansman sağlanacağını duyurdu. Haziran ayından itibaren türkiye’nin cari fazla vereceğini belirten albayrak “işsizlikte en kötüyü geride bıraktık” dedi.
Hazine ve maliye bakanlığı Berat albayrak, ivme finansman paketi’nin tanıtımı toplantısında konuştu.
Paketin dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyeceğini belirten albayrak, “itahalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak” dedi.
Haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini söyleyen albayrak, “Bu istikamette devam edersek 2019 yılı inşallah tarihimizin en yüksek cari fazlasını verdiğimiz bir yıl olacak” diye konuştu.
Albayrak’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:
İVME ileri verimli milli endüstri finansman paketi, dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak.
2002 sonrasında uyguladığımız politikalar neticesinde, 2002’de orta ileri ve ileri teknoloji ihracatın payı ise yüzde 31 olan payı 2018 itibarıyla yüzde 39.9 seviyelerine yükselmiştir.
Finansman paketimiz ürün odaklı finansman yaklaşımını benimsiyor. Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankamızın katılımıyla yılsonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız.
150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak
Üç ana faaliyet alanını hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirledik. Hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz azami 10 yıl olmak üzere 150 milyon’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak. Ayrıca 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz azami 5 yıl olmak üzere 30 milyon TL’ye kadar işletme kredisi verilecek.
Makine imalatı finansmanında 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz azami 10 yıl olmak üzere 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak.
Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi, seracılıkta geri ödemesiz işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendi. Seracılık dışındaki tarım alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak.
Haziran ayından itibaren türkiye cari fazla verecek