30 avm’nin bankalara devir süreci.

15 milyar doları aşkın yatırım kredisi borcu bulunan AVM’lerin borç çeviremediği 30 AVM’nin bankalara devir yolunda olduğu belirtildi.
Dünya gazetesinden yener karadeniz’in haberine göre geride kalan yıl itibari ile sayıları 440’a kiralanabilir alanı ise 13.1 milyon metrekareye yaklaşan alışveriş merkezleri, bankalara devir tehlikesi ile karşı karşıya bünyelerinde bulunan markalara kira desteği kapsamında 6.5 milyar TL’lik destek veren AVM’ler, artan kurun da etkisi ile kendi borçlarını devir riski ile karşı karşıya olduğu belirtildi.
Yakın gelecekte en büyük AVM sahiplerinin bankalar olabileceğini vurgulayan sektör temsilcileri, 1 milyon a yaklaşan istihdam sağlayan sektörün ayakta kalabilmesi için borçlarında 1 yıl faizsiz öteleme ve TL’ye dönüş desteği talep etti.
200’e yakın AVM borçlu
Yerli yatırımcılar AVM yatırımlarında genellikle yüzde 20-25 civarında özkaynak kullanıyor. Kredi başvurusunda ise kira sözleşmelerini teminat gösteren kurumlar, 6-7 yılı bulan vadelerde kredi alıyor.
Yabancı yatırımcılarda ise söz konusu vade 10 yılı aşıyor. Bilindiği üzere 2018 ekim ayı itibari ile kiralamalarda TL’ye geçilmişti.
Uygulama öncesi döviz üzerinden kredi alan AVM sayısının yaklaşık 200 civarında olduğu ve bunların çok büyük bir kısmının da ödemelerinin devam ettiği belirtiliyor. Bu yıl itibari ile söz konusu borç miktarının 15 milyar dolar civarında bulunduğu belirtiliyor.
Kurun negatif etkisi artıyor.
Kaba bir hesapla gelirleri TL’ye dönen AVM’lerin kredi yükü, 2018 ekim’den bu yana döviz kurunda gerçekleşen artış nedeni ile yüzde 25’e yakın yükseldi. pandemi döneminde düşen gelirler de dikkate alındığında birçok AVM borçlarını çeviremez duruma geldi. Borç yükümlülüklerini yerine getiremeyen AVM’lerin kredi yükü taşınmaz hale geldi
AYD Yönetim kurulu başkan yardımcısı ve alkaş yönetim kurulu başkanı avi alkaş, son iki yıldır döviz kredi yükünün açılan döviz makası nedeni ile taşınamaz hale geldiğini vurguladı. Alkaş, ” sektörde bulunan 440 AVM’nin önemli bir bölümü bankalar ile ilişkilerini düzenleyemezse en büyük AVM sahipleri bankalar olacak. Devir sonrası bankalar AVM’lerin maliki durumuna dönüşüyor. Bu akımın yaygınlaştığı söyleniyor.” dedi.
Bugün artan giderler ve azalan gelirler nedeni ile AVM’cilik ekonomisinde çok ciddi çatırdamaların yaşandığını aktaran alkaş şunları söyledi.
“AVM’ler bacasız fabrikalardır. Binlerce kişiye istihdam sağlıyor. AVM’ler kayıtlı ekonomi ve istihdam için de çok önemli. Birçok marka, AVM’lerde rekabetçi yeteneklerini geliştirerek dış pazarlara açılabildi. Dolayısıyla uluslararası markalarımız için de AVM’ler olmazsa olmaz bir gerçek”
Faizsiz öteleme ve TL’ye dönüş.