250 milyar liralık kredi paketi.

İş yüküne, gelince, bizim portföy garanti sistemimiz var. Yeni süreçte bankalara belirli limitler tanıyacağız. Biz teknik olarak riskin yüzde 7’sini üstleneceğiz, geri kalan sorumluluk bankalara ait olacak. Yani incelemeyi bankalar yapacak, sonucu bize gönderecekler ve biz de onay vereceğiz.
Halen kredinin takibe dönüşüm oranının yüzde 4’ün altında olduğu düşünülürse, biz bunun iki kadar risk üstlenmiş oluyoruz. Bunun devreye girmesiyle artık işlemler 1 günde sonuçlanabilecek. Biz sadece eximbank aracılığıyla verilen ihracat desteklerinde raiting yapacağız. Zaten ciddi bir raiting altyapımız var.
Yeni 250 milyar liralık kredi paketinde, KOBİ tanımı da genişletilecek ciro üst sınırı 40 milyon liradan, 125 milyon lira çıkarıldı. Üstelik artık KOBİ dışındaki işletmeler için de 50 milyon dolara kadar kefalet verebileceğiz. KOBİ’lerde 3 milyon dolarlık sınır, ihracatçı ise daha da yükseliyor. Aslında geç kalınsa da şu an en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde bu desteklerin yürürlüğe girmesini çok önemsiyorum.
KOBİ’lerin finansman dışında problemi yok mu.
Kuşkusuz tek sorun para değil ama ekonomilerin kırılgan olduğu dönemde tabii ki KOBİ’ler finansmana ulaşamıyorsa hiçbir iş yapamazlar. Özellikle kur artışı kaynaklı şirketler 3 ay sonrasını bile göremiyorlar. Türkiye sıkıntılı bir süreçten geçiyor ama el ele vererek bunları atlatacağız.
Terör çok büyük bir bela, huzuru ortam olmadan üretim, üretim olmadan da istihdam olmaz. Daha önce yapılan anketlerde en büyük sorun olarak işsizlik gösterilirken, şimdi işsizlik 5’inci sıraya kadar düştü. En büyük sorun olarak terör, ikinci sorun olarak da hukuk çıkıyor.
İlk kez gazetemizde yayınlanan ankara sohbetleri’nde sizin dile getirdiğiniz, taşınırların teminat olarak kabul edilmesi yönündeki talep de hayata geçirildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz.
Doğru, biz KOBİ’lerin taşınırlarının da bir ekonomik değer olduğunu ancak bunların atıl kaldığını söylüyorduk. Bunların da finansmanda değerlendirilmesi önerimizin hayata geçirilmesi çok sevindirici.
Bununla ilgili kanun çıktı ama henüz uygulama düzenlemeleri yapılmadı.
Eğer bu konuda bize görev verilirse, zaten makinelerin tüm kayıtları TOBB’un elinde olduğu için,
sertifikalandırma işini üstlenebiliriz.
Bir de kredilerin yeniden yapılandırılması sorunu vardı oda çözüldü. Bankalar, yeniden yapılandırılan krediler için karşılık ayırmamasını önermiştik, bu talep kabul edildi ve BDDK bunu yürürlüğe koydu.
Doğru olan buydu zaten. Parayı dışarıdan temin eden bankalar, bunu kredi olarak KOBİ’lere kullandırırken,
bir maliyet üstleniyorlar. Bunun için bir de karşılık ayırınca, Mecburen kredi kullanan şirketin de maliyeti artıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte bankaların da üstlendikleri maliyetler azaltılmış oldu. Eldekilerle yetinmemek
Dünya ülkelerinde ayrı ayrı büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu nedenle kimsenin kimseden vazgeçecek hali kalmadı. Herkesin birbirine ihtiyaç duyduğu: bunu söyleyemediği: söylemek için fırsat kolladığı bir dönemden geçiyoruz. Aynı masaya oturacağını bildirdiklerinle ve ihtiyaç duydukların duyacaklarınla aranın daha fazla açılmaması, tüm ülkelerin göndeminde şimdi. Sonuçta kimler kazançlı çıkacak. Sorunlarını iyi tespit edebilenler, iyi çözüm üretebilecek ve bu yaşananları fırsata çevirebilecek.
Eldekilerle yetinmemek, yeni argümanlar eklemek de gerekecek. Hükümetin de önünü açmasıyla, faizlerin düşmesi ve tıkanan KOBİ temsilcilerinin önünün açılması için ciddi bir sorumluluk aldı KGF. başkan yavuz bununla yetinmeyeceklerini spesifik projeler için yurtdışı fonlarla da ciddi görüşmeler yapmaya devam ettiklerini söylüyor. “Eldekiyle yetinmemek yeni argümanlar eklemek gerekecek.” derken bu modeli anlatmaya çalışıyoruz.
Nefes kredisi aslında tam anlamıyla bir moral kredisi
TOBB tarafından başlatılan nefes kredisi de önemli bir adım olarak nitelendiriyor. Nefes kredisi aslında tam anlamıyla bir moral kredisi. Çok büyük rakamlar olmasa da 100 bin liraya kadar destek sağlanıyor. TOBB bu iş için önce 100 milyon lira koydu. Burada da 5 milyar liralık bir kredi hacmi oluşturulacak. Aylık faiz ortalama yüzde 0,83’e geliyor. Biz iki banka ile anlaştık, diğer bankalar “niye bizle anlaşmadınız.” diyerek kendileri rekabet amaçlı olarak biz de 50 milyon lira ile bu işe giriyoruz. Burada odalar, mevduat faizinden fedakarlık yaparak üyelerine düşük faizle kredi imkanı sağlıyor. Şu ana kadar nefes kredisine şirketler gerçekten çok büyük ilgi gösterdiler. İlk 4 günlük zaman diliminde kredi garanti fonu’na 4 binin üzerinde KOBİ başvuruda bulundu. Ayrılan kaynağı hesapladığımızda, toplamda 80 bin şirketin nefes kredisi desteğinden yararlanabileceğini öngörüyoruz.