250 milyar liralık kredi destek paketleri.

Hazine ve maliye bakanı nebati, hazine destekli kredi destek paketlerine ilişkin açıklama yaptı. 14 farklı destekten oluşan kredi paketinin büyüklüğü 250 milyar lirayı buluyor. Paket kapsamında EYT için işverenlere 25 milyar TL’lik kıdem tazminatı desteği sağlanacak.
Hazine ve maliye bakanı nureddin nebati, hazine destekli kefalet sistemi kapsamındaki kredi desteklerine ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuştu.
Bakan nebati, toplam 14 farklı paketten oluşan 200 milyar liralık hazine destekli kefalet karşılığı 250 milyar liralık kredi paketi olacağını açıkladı.
Bakan nebati paketin ayrıntılarını açıkladı. Nebati’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle.
Kredilerin amaç dışı kullanımı engellenecek.
Ödemelerin doğrudan satıcılara yapılmasını sağlayacaklarını belirten nebati, “Kullandırılan kredilere ilişkin tüm harcamaların, Finansal kurumlar biriliği merkezi fatura kayıt sistemi ve katılım bankaları birliği katılım bankaları fatura kayıt sistemi ile entegre edilmesi sayesinde ödemelerin doğrudan satıcılara yapılmasını sağlayacağız. Bu sistem sayesinde fatura takipleri tamamen elektronik ortamda yapılacak, kredilerin amaç dışı kullanımı önemli düzeyde engellenecek, iptal edilen faturalar takip edilebilecek ve aynı faturanın birden fazla krediye konu edilmesinin önüne geçilecek dedi.
“Kara liste devreye girecek”
Amaç dışı kullanımları sonlandırmak adına da bir sistem geliştirdiklerini belirten bakan nebati şunları açıkladı.
20 milyar TL kefalet limitini haiz yatırım proje finansmanı destek paketi ile ülkemizde her alanda yatırımları destekleyerek sürdürülebilir üretimi artırmayı planlıyoruz. Bu kapsamda yatırım teşvik belgesi almış olan firmalarımıza daha yüksek tutarlarda kredi imkanı sağlayarak nitelikli yatırım alanlarını güçlendirmeye kararlıyız.
15 milyar TL kefalet limitini haiz imalat sanayii destek paketi ile ülkemiz imalat sayesinde verimlilik, üretim, istihdam ve ihracat artışını sağlayarak imalat sanayi sektöründe yer alan yatırımları destekleyeceğiz.
25 milyar TL kefalet limitini haiz eyt destek paketi ile işverenlerimizin EYT sürecinde kıdem tazminatı yükünü hafifletmeyi amaçlıyoruz.
10 milyar TL kefalet limitini haiz bölgesel odaklı kobi destek paketi ile imalat sanayi öncelikli olmak üzere işletmelerin yatırım, istihdam ve ihracat odaklı projelerine destek sağlayarak bulundukları bölgenin ekonomik kalkınmasına katkı veriyoruz.
4 milyar TL kefalet limitini haiz girişimci destek paketi ile girişimcilik ekosistemini geliştrerek, genç ve tekno girişimcilerimizin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılmasını sağlayarak yenilikçiliğini ve yüksek teknoloji üretimini destekleyeceğiz.
4 milyar TL kefalet limitini haiz kadın girişimci destek paketi ile yeni bir işyeri açmak isteyen ya da bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren gerçek kişi tüzel kişi işletme sahibi kadın girişimcilerimizi ve kadın kooperatiflerimizi destekleyerek kadın girişimciliği ekosistemini güçlendirmekte kararlıyız.