22 milyar liralık kredi desteği.

Halkbank, esnaf ve sanatkarlara yılın ilk 3 ayında 10 milyar TL, yılın tamamında ise toplam 22 milyar TL kredi desteği verecek. Kredi kullandırımları bugün itibariyle başladı.
Halkbank, Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan’ın dün açıkladığı 22 milyar liralık esnaf kredisine ilişkin detayları duyurdu.
Buna göre halkbank esnaf ve sanatkarlara yılın ilk 3 ayında 10 milyar TL, yılın tamamında ise toplam 22 milyar TL kredi desteği verecek. Bu kapsamda yaklaşık 350 bin esnafa ulaşılacak.
Programın detaylarını açıklayan halkbank genel müdürü osman arslan, “yeni umutlarla başladığımız 2019 yılına özel geliştirdiğimiz esnaf kredi programı ile bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa daha ulaşacağız.
Bugün sayıları bine ulaşmış olan türkiye esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri birlikleri merkez birliği’ne TESKOMB bağlı esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri ESKKK kefaletiyle, kooperatiflerin bulunmadığı yerlerde ise bankamızca doğrudan kredi kullandırmak suretiyle tüm esnaf ve kooperatiflerin bulunmadığı yerlerde ise bankamızca doğrudan kredi kullandırmak suretiyle tüm esnaf ve sanatkarlarımıza ulaşarak, artan kredi desteklerimizle bu yıl da esnafın yüzünü güldürmeye devam edeceğiz.” dedi.
Hazine ve maliye bakanlığı’nın faiz desteği devam edecek.
Yeni esnaf kredi programı kapsamında toplam 22 milyar TL kredi kullandıracaklarını belirten arslan, şöyle devam etti.
“Şubelerimize kredi plasman tahsisleri yapılmış olup yeni programa ilişkin kredi kullandırımları 9 ocak itibarı ile başlamıştır. Tahsis edilen tutarın 10 milyar TL’lik kısmının bankamızın likidite durumu ve kredi geri dönüşlerinin yoğunlaşma dönemleri dikkate alınarak 2019 yılının ilk 3 ayında kullandırılması kararlaştırılmıştır. Esnaf kredisi kullandırımlarında mevcut uygulamada olduğu gibi, hazine ve maliye bakanlığı’nın faiz desteği devam edecektir.”