2017’de gençlik ve öğrenci segmentinde bu iki ürüne dikkat.

Gençler ve öğrenci bankacılığı hakkında ilk yazımızı yayınladığımızdan günden bu yana 8 yıl geçmiş. Bu geçen sürede bankalar gençlik ve öğrencilik segmentine olan ilgileri kaybettiler. Kar marjları azalınca faaliyet gösterdikleri alanlarda küçülmeye gittiler. Şube sayılarında bile hatırı sayılır gerileme yaşandı. Gençlik ve öğrenci segmentileri dağıtıldı, küçüldü, ilgili ürünlerin altında “bir de bu var” tadında varlıklarını sürdürmeye devam ettiler. bazıları sessiz sedasız çekildi. Öte yandan ki ürün var ki, bunlar gençlik ve öğrenci bankacılığında 2017 için kuralları değiştirecek inovasyonları ile dikkat çekiyorlar.
İnovaktif ürünlerden ilki olan GarantiOne, banka ile kartsız bir ilişki sürdürmek mümkün olduğunu gösteriyor. Avantajlı kampanyalar, ücretsiz bankacılık işlemleri ve lifestyle içerik, hediye çeki gönderme, kişisel finans bilgisini geliştiren bütçeleme fonkisyonları bu ürünün öne çıkan özellikleri. Eksik kalan tarafı ise ödeme sistemleri çözümü. Kare kod QR kod ile para çekme özelliği bir çok banka tarafından sağlansa da önemli bir avantaj. Özellikle off site denilen şube dışı lokasyonlarda yer alan ATM’lerde kötü niyetli özellikle off site denilen şube dışı lokasyonlarda yer alan teçhizatlarla kart ve şifre bilgilerinin çalınıp çoğaltıldığı günümüzde ekstra bir güvenlik katmanı sağlıyor. Unutmamak lazım, gençler cüzdanları yanlarından olmadan dışarı çıkabilir ama akıllı telefonları olmadan asla. Buna karekod ile alışveriş ve toplu taşıma harcamalarını eklediklerinde başka bir evrene geçiş yapmış olacaklar.
İkinci ürün ise herhangi bir bankaya bağlı olmadan devam eden ininal card. Bu ürün hem fiziksel hem online alışverişte kullanım imkanı sunuyor. Migros D&R mağazalarından kolayca temin edebilmesi en önemli özelliklerinden. Bir kredi kartı olmadığından son ödeme tarihi, borcun tamamının ödenmesi gibi gençlerin uyum sağlamada sorun çektikleri özelliklerinden arınmış bir ürün. Eğer paramara kullanıyorsanız kayıtlı kredi kartınızdan yükleme yaparak fonlama özelliğini de kullanmak mümkün. İninal web sitesi üzerinden kartınızı kayıt yaptırıp kişiselleştirme durumunda birden fazla yükleme yapabiliyor ve kullanabiliyorsunuz. Kişiselleştirilmiş ininal kartlarla bir takvim yılı içinde toplam 5 bin liraya kadar harcama yapmak mümkün. Aylık olarak ise 750 TL yükleme yapma sınırı var. Bu sınırlamalar ininal kart’a özel bir uygulama olmayıp, masak tarafından kara para ile mücadele kapsamında getirilen kısıtlamalar.