2. el araç ipoteği.

Eski araba ipoteği kabul edilemez

Gerek taşıt satın almak gerekse başka ihtiyaçlar için kredi çekmek isteyen kişiler bankaya teminat olarak sunacağı aracın belli bir yaş üstüne olması ona çıkacak kredi onayı için yardımcı olacaktır. Bankalar şu anda çok özel eksper değeri olmayan araçlar hariç standart araçlarda 10 yaş üstüne kredi çıkartmaz. Çekilecek kredi miktarı, gelir belgesi ve son olarak kredi notuna göre belirlenecek kredi limitinde aracın yaşı da önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir.

2. el ipotekli araç kredi limiti ne kadar olur

İkinci el araç satın almak isteyenler için belli bir limit sınırı yoktur. Daha doğrusu araca yapılacak eksper sonrası alınabilecek kredi limiti ortaya çıkacaktır. Ayrıca aracın çok değerli olması kişiye yüksek kredi çıkacak anlamına gelmez. Örneğin, 200 bin TL’lik ticari kamyon gibi bir aracı ipotek ettiren ama aylık geliri en fazla 2000 TL olan birine banka 48 aylık vade seçeneği ile kredi vermez. Bunun yerine, hem aracın eksper değeri hem de kişinin ödeyebileceği rakam hesaplanır ve ona göre kredi onayı verilir. Örnek hesaplama yapacak olursak;
Aracın eksper değeri 50 bin TL çıktı ise ve Vakıf Bank’tan kredi başvurusu yapılacaksa o zaman bu araca 25 bin TL kredi çıkar. Vade olarak da 48 ay hesaplanır. Kredi faiz oranları şu anda %1.40 olduğundan 48 aylık bir kredi için toplam geri ödeme ortalama olarak 36 bin TL olacaktır. 36 bin TL 48 aya bölündüğünde aylık ortalama olarak, 750 TL gibi bir ödeme yapılması gerekmektedir. Kişinin maaşının %80’ini geçmedikçe bu kredi onayı çıkacaktır.