12 ayın en yükseği diyerek açıkladı.

Ticaret bakanı ömer bolat, yaptığı yazılı açıklamada, nisan ayına ilişkin iso türkiye imalat sektörü ihracat iklimi endeksi verilerini değerlendirdi.
martta 51,6 olan endeksin nisanda 52,3’e yükselerek son 12 ayın en yüksek seviyesine çıktığına işaret eden bolat, “İhracat pazarlarında talep koşullarının güçleme eğilimi ikinci çeyreğin başlangıcında da devam etti. Nisan ayında önemli ihracat pazarlarımızın çoğunluğunda üretim artarken, veriler almanya ve fransa’da ekonomik daralmanın sona yaklaştığı yönünde sinyal verdi.” ifadelerini kullandı.
Bolat, 2023 itibarıyla toplam ihracat hacminin yüzde 47’sini oluşturan en büyük 10 ihracat pazarı içerisinde birleşik arap emirlikleri’nin BAE başını çektiği 8 ekonomisinin nisandan genişleme kaydettiğini belirtti.
Birleşik krallık ve ispanya’nın üretiminde güçlü artışlar görüldüğünü bildiren bolat, “ABD rusya ve italya’da ekonomik aktivite artış eğilimini sürdürdü. Suudi arabistan hindistan brezilya v endonezya’daki güçlü talep koşulları dikkat çekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu. Bakan bolat, ihracatın 2024’ün ocak nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,7 artışla 82 milyar 873 milyon dolara yükseldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Bakanlık olarak katma değeri yüksek ürün ve pazar çeşitlendirmesine yönelik hayata geçirdiğimiz politika ve stratejilerle küresel ekonomi ve ticaretindeki payımızı artırmaya amaçlıyoruz. Dış talep koşullarındaki iyileşmelerden en iyi şekilde faydalanarak ihracat hedeflerimize ulaşmak üzere çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.”