10 soruda yeni bireysel emeklilik sistemi.

Tüm katılımcıların bireysel emeklilik sistemi’nin BES avantajlarından eşit haklarla faydalanması için yeniden düzenlenen yeni BES’te devlet katkısı dönemi başlıyor. BNP paribas cardif emeklilik de sizler için yeni bireysel ile devlet katkısı uygulamasının mevcut ve yeni BES katılımcılarına tanıdığı hakları ve diğer merak ettiğiniz konuları 10 soru cevapla anlatmış.
1 Yeni BES’te vergi avantajı’nın yerini alacak devlet katkısı nedir.
Yeni düzenleme ile bireysel emeklilik sistemi’nde devlet katkısı ile yatırdığınız her katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar devlet katkısı olarak adınıza açılan ayrı bir hesapta biriktirilir, böylece tasarruflarınız daha da çoğalır.
Devlet katkısı sistemi ile katılımcılar vergi mükellefi olmaları ve gelir düzeyleri ile ilişkilendirilmeden yatırdıkları her katkı payına devlet katkısı alabilecektir. Böylece devlet katkısı ile desteklenen Yeni BES’te ev hanımları ve öğrenciler dahil herkes bu avantajdan faydalanabilecek ve daha fazla tasarruf edebilecektir.
2 Devlet katkısı uygulaması ne zaman başlayacak.
Devlet katkısı uygulaması 01,01,2013 tarihinden itibaren BES’e yapılan her katkı payı ödemesi için geçerli olacaktır. Bu tarihe kadar ödenen katkı payları içinse katkı payının vergi matrahından indirilmesine devam edilecektir.
3 Devlet katkısı olarak ödenen tutarlar nasıl hak edilir.
Devlet katkısı tutarı, sistemde kalma sürenize bağlı olarak hak edilir.
01.01.2013 tarihinden itibaren sisteme bireysel katılımcı olarak yatırdığınız katkı payları üzerinden elde edeceğiniz devlet katkısı hak edişi aşağıdaki sürelerce uygulanır.