10 adımda kredi kartı kullanımı.

Doğru kredi kartı kullanımı konusunda daha önce birçok farklı yazı yayınladık. Bu yazımızda da daha önce yayınladığımız yazılarımızdaki önemli noktaları bir araya toparlayarak kredi kartı başvuru sürecinden kullanım detaylarına kadar geçen süreçte dikkat edilmesi gereken hususları 10 kısa madde sıraladık. Daha detaylı bilgiyi maddelerde yer alan ilgili linklere tıklayarak öğrenebilirsiniz.
1 Öncelikle kendinize gerçekten “kredi kartına ihtiyacım var mı” diye sorun. Bu soruya dürüst bir şekilde cevap vermeniz çok önemli. Ödeyemeyeceğiniz borçlar altına girmeniz durumunda, negatif kredi notunuz bankaların başvurusu sırasında kontrol ettikleri veritabanına eklenecek, bu da ileride yeni bir kredi veya kredi kartı almanıza engel olacaktır.
2 Eğer yeni bir kredi kartına ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz, bankaların şubelerine giderek veya internetten online form doldurarak başvuru yapın. Başvuruyu şubeden veya internet telefon harici bir başvuru noktasından yapıyorsanız, sözleşmeye imza atmadan önce tüm maddeleri dikkatle okuyun. Aşina olmadığınız terimlerin anlamlarını ve aklınıza takılan sorularını müşteri temsilcilerine sormaktan çekinmeyin.
3 Bankalar kredi kartı başvuru sonucu sorgulamasının internetten yapılmasına genellikle izin vermiyor. Başvurunuzun kabul edilip edilmediğini bankaların telefonla sesli yanıt sistemini kullanarak öğrenin.
4 Başvurunuz onaylandıysa kredi kartınız başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz adrese gönderilecektir. Eğer telefonla veya internetten başvuru yaptıysanız, kredi kartı sözleşmeniz de kurye ile beraber gönderilecektir. Sözleşmeyi imzalayıp kuryeye teslim etmeden önce tüm maddeleri okumayı unutmayın.
5 Kredi kartınızı teslim aldıktan sonra ilk yapmanız gereken şey bankaların telefon bankacılığı hattını arayarak kartınız için bir şifre oluşturmak. Sesli yanıt sistemini kullanarak veya müşteri temsilcileri aracılığıyla kredi kartı şifrenizi oluşturun. Oluşturduğunuz şifreyi kendi güvenliğiniz için ezberleyin, hiçbir şeye not etmeyin ve her ne koşulda olursa olsun başka biriyle paylaşmaktan kaçının.
6 Şifrenizi de aldığınıza göre artık kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartınızı alışverişleriniz sırasında kasadaki POS’lardan geçirmek suretiyle kullanabilir ve böylece nakit para ödemeden size ayrılan limit dahilinde kredi kullanmış olursunuz. Şifrenizle onay verdikten sonra alışveriş tutarı kredi kartı limitinizden düşmüş olur ve alışveriş tamamlanır.
Kredi kartını diğer bir kullanım şekli de, şubelerden veya ATM’lerden nakit para çekmektir. Kredi kartıyla nakit avans çekmek, eğer gerçekten acil olarak nakit paraya ihtiyacınız varsa kullanılması gereken bir yoldur. Zira nakit para çektiğiniz andan itibaren borcunuza günlük faiz işlemeye başlar. Yapmış olduğunuz alışveriş tutarı veya çekilen nakit avans tutarı, kredi kartı limitinizden düşer. kalan limitle hesap kesim tarihine kadar tekrar alışveriş yapabilir veya nakit avans çekebilirsiniz.
7 Kredi kartı borcunuz prensipte 30 günlük periyotlarda ödemeniz gerekir. Borcunuzu ödeyebilmeniz için banka, başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz hesap kesim tarihi gelince adresinize kredi kartı ekstrenizi gönderir. Hesap ekstrenizde harcama detaylarınız, dönem borcunuz, asgari ödeme tutarı ve son ödeme tarihi bilgileri bulunur.