1.3 milyon esnafın kredi borcu ertelendi.

Ticaret bakanı ruhsar pekcan TESKOMB kefaleti ile düşük faizli kredi kullanan yaklaşık 1 milyon 300 bin esnafımızın 13 milyar liralık kredi borcu haziran sonuna kadar ertelendi” dedi.
Çeşitli temaslarda bulunmakü, esnaf ve sanatkarlarla görüşmek üzere diyarbakır’a giden bakan pekcan, beraberinde teskomb genel başkanı abdulkadir akgül ve TESK genel başkanı bendevi palandöken ile valiliği ziyaret etti.
Şeref defteri’ni imzalayan pekcan, gazetecilere ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu.
25 aralık’ta diyarbakır’daki sanayi ve ticaret odalarıyla video konferans yöntemiyle başarılı ve çok verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirten pekcan, bu ziyarette de hem ticaret ve sanayi odaları hem de esnaf ve sanatkarlar odasıyla istişarelerde bulunacaklarını, sorunlarını dinleyeceklerini söyledi.
Bütün dünyanın salgın nedeniyle hem sağlık hem de ekonomi anlamında zorlu bir süreçten geçtiğine işaret eden pekcan ” sayın cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu süreci hem sağlık hem de ekonomik alanda diğer ülkelerden ayrışarak yürütüyoruz, çok başarılı bir şekilde” diye konuştu.
Pekcan, iş insalarının esnafın bu dönemde yaşadıkları zorlukların da farkında olduklarını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü.
“İçinde bulunduğumuz süreci ekonomimizi en az etkileyecek şekilde atlatmak için gayret içindeyiz.”
Bu süreçte tedbirleri elden bırakmadan vaka sayılarının azalmasının son derece önemli olduğunu ifade eden pekcan son günlerde mutasyonla ilgili çekincelerin de arttığını aktardı.
Pekcan, ” tabii bu kısıtlamalar mecburiyetten kaynaklanan bir süreç. İçinde bulunduğumuz süreci ekonomimizi en az etkileyecek şekilde atlatmak için el birliğiyle gayret halindeyiz.” dedi.
Türkiye’nin ihracatı hakkında da bilgi veren pekcan “ilk defa çeyreklik dönem ihracatımız 50 milyarı aşarak 51.2 milyar dolar seviyesine ulaştı.” şeklinde konuştu.
2020 ihracatını da orta vadeli hedeflerin üzerine çıkarıp 169,5 milyar olarak gerçekleştirdiklerini dile getiren pekcan, ocak ayında da bu trendin devam ettiğini ve 15 milyar doların üzerinde çıkarak en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Diyarbakır özelinde de çalışmaların devam ettiğini dile getiren pekcan, esnaf ve sanatkarların TESKOMB aracılığıyla kullandığı düşük faizli kredinin toplam tutarının 68 milyar lira ulaştığını, bunun sadece 42 milyar lirasının 2020 yılında verildiğini söyledi.
Pekcan, “bu kredilere baktığımız zaman diyarbakır’da da 484 milyon lira kredi verdiğimizi görüyoruz” ifadesini kullandı.