Kredi, Kredi Hesaplama

Yeni tüketici kanunu banka müşterileri.

Tüketicinin korunması hakkında kanun taslağı TBMM genel kurulu’nda 5, 6 ve 7 kasım 2013 tarihlerinde görüşülerek yasalaştı. Yeni kanun tüketicinin korunmasına yönelik olarak pek çok düzeltme ve yeni düzenleme içeriyor. Oldukça detaylı olan yeni yasadaki tüketici finansmanı ile ilgili olan önemli bölümleri sizler için özetledik.
Kredi kartı
1 Bankalar artık yıllık aidat olmayan bir kart türü çıkarmak zorundalar. Bu durum diğer kartlardan aidat alınabileceği anlamına gelebildiği için, kredi kartı aidatını geri almak için açılan davalar olumsuz etkilenebilir. Yalın kredi kartının taksit gibi özellikleri olmayacağı için kimse tarafından tercih edilmeyeceği söyleniyor. Ancak bankalar arasındaki rekabet ortamına bağlı olarak bu kartlara da ek özellikler tanımlanabilir.
Krediler
2 Tüketici kredisi kullanan kişi, artık bu krediden 14 gün içerisinde cayma hakkına sahip olacak. Caydığı zaman da parayı cayma bildirimini gönderdikten itibaren en geç 30 gün içerisinde ödeyecek.
3 Banka en az 2 taksidin ödenmemesi halinde tüketiciye ihtar çekerek bir hafta içerisinde ödenmesini, yoksa tamamını talep edeceğini söylüyordu. Bu 1 haftalık süre 30 gün olarak değiştirildi.
4 Tüketicinin açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılması yasaklandı. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde ise istediği sigorta şirketi ile imzaladığı poliçe, kredi veren kurum tarafından kabul edilmek zorunda olacak.

Related post

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir