Kredi, Kredi Hesaplama

Türkiye bankalar birliği TBB risk merkezi.

1 Türkiye bankalar birliği risk merkezi nedir.
Türkiye cumhuriyeti merkez bankası’nın TCMB, halk arasında kara liste olarak da bilinen kayıtlarının aktarıldığı, 5411 sayılı bankacılık kanunu’nda yapılan değişiklikle hayata geçirilen bir oluşumdur.
Amacı, kredi kuruluşları ile bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu BDDK tarafından uygun görülen finansal kuruluşların müşterilerinin risk bilgilerini toplamak ve söz konusu bilgileri bu kuruluşlar ve müşterileri ile, veya onay vermeleri koşuluyla 3. kişilerle paylaşılmasına imkan veren altyapıyı sunmaktır.
2 TBB risk merkezi’ne kayıtları kimler temin ediyor?
TBB risk merkezi’ne ilgili kayıtları kredi kuruluşları ile BDDK tarafından üye olması uygun görülen finansal kuruluşlar temin etmektedir. Kredi kuruluşları olarak kastedilen mevduat, katılım, kalkınma ve yatırım bankalarıdır. Finansal kuruluşlar ise finansal kiralama, faktöring, finansman ve varlık yönetim şirketleridir.
3 TBB risk merkez’nde yer alan bilgiler nelerdir?
Risk merkezi üyesi kredi veya finansal kuruluşlarının müşterilerine ait kredi ve kredi kartları, protesto edilmiş senetler, karşılıksız işlemi yapılmış ve sonrasında ödenen çekler ile ibrazında ödenen çekler, yasal takibe intikal etmiş kredi ve kredi kartları bilgileri yer alır.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir