Kredi, Kredi Hesaplama, Kredi Notu

Risk raporu kredi kayıt bürosu.

Taktir ederseniz ki bu yeni oluşumda çok kapsamlı bir veriden bahsediyor olacağız. Yeni oluşum neticesinde ortaya önemli bir veri işleme, saklama, paylaşma, kapasite ve beceri ihtiyacı çıkıyor. Aslında bir meslek kuruluşu olan TBB, risk merkezi’nin oluşurulması ve yönetimi konusundaki ihtiyaçlarını kredi kayıt bürosu’ndan KKB hizmet alarak karşılıyor. KKB’nin teknolojik altyapı hizmeti de verdiği risk merkezi, KKB’nin ataşehir’deki binasında kuruldu. Finansal sicil bilgileri 10 yıl geriye gidiyor
TBB risk merkezi, banka ve finansal kuruluşların müşterilerine ait kredi limit, kredi risk ve tasfiye olunacak alacaklar, protestolu senet, karşılıksız çek, ibrazında ödenen çek ve negatif nitelikli bireysel kredi bilgilerini topluyor. Daha sonra bu bilgileri sisteme üye banka, finans ve aracı kuruluşlarla paylaşacak.
Gerçek ve tüzel kişiler ise risk bilgilerini 4 farklı türde risk merkezi raporu’ndan birini tercih ederek temin edebilecek. Finansal müşterinin yanlışlık olduğunu düşündüğü rapor bilgilerinin değiştirilmesi için ilgili bankaya başvuruda bulunup düzeltme talep etmeleri gerekiyor. 4 farklı türde risk raporu ise aşağıdaki gibi olacak.
kredi limit, kredi risk, tasfiye olunacak alacaklar raporu.
Çek raporu
protestolu senet raporu
Negatif nitelikli bireysel krediler raporu
risk rapor’unu gerçek veya tüzel kişilerin, TBB risk merkezi’nin adresine ve banka şube adreslerine şahsen, posta yoluyla ya da e-posta yoluyla başvuru yaparak alabilmeleri mümkün olacak. Gerçek kişiler her yıl için bir kez ücretsiz rapor alabilirken, bir takvim yılında birden fazla talepte bulunan gerçek kişiler ve tüzel kişiler için raporu teslim alma yöntemine göre aşağıdaki gibi ücretlendirilecek.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir