Kredi, Kredi Notu

Risk merkezi’nde bilgiler güvende mi.

8 Kişiler TBB risk merkezi nezdinde yer alan bilgilerini TBB Risk merkezi’ne başvurarak değiştirebiliyor mu.
Risk merkezi’nin nezdinde yer alan bilgilerin bireylerin talebi ile değiştirilmesi mümkün değil. Risk merkezi nezdindeki bilgiler ancak bu bilgiyi sağlayan veya yaratan kredi kuruluşu veya finansal kuruluş tarafından yeni bildirim yapılması durumunda güncelleniyor. Bu nedenle kaydı yaratan kurumu tespit edip irtibata geçilmesi gerekiyor.
9 TBB risk merkezi’ne neden ihtiyaç duyulur?
Risk merkezi tarafından verilen risk raporu özellikle kredi/kredi kartı başvuruları kabul edilmeyen tüketicilerin bu durumun neden kaynaklandığı hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. TBB risk raporu daha önce herhangi bir borç alacak ilişkisi bulunmayan bireylerin arasında bir güven ortamı oluşmasına yardımcı olacak referans dökümanıdır. Evini kiraya vermek isteyen bir ev sahibinin kiracı adayından, vadeli olarak bir müşterisine mal verecek iş yeri sahibi müşterisinden risk raporu talep ederek kredi ve finans kuruluşlarıyla olan borç alacak durumundaki performansını görerek ticari itibarı hakkında bir fikir sahibi olabilecek.
10 TBB risk merkezi’nde bilgileriniz güvende mi?
Hem evet hem hayır. TBB risk merkezi’nin teknolojik altyapı hizmeti, buna çok benzer bir hizmeti yıllardır başarıyla sürdüren KKB’nin ataşehir’deki binasında kurulmuş ve verilmektedir. Bilgiler burada güvenlidir ama sorgulama yapabilen üye kuruluşların çalışanlarından kimlerin bu bilgileri ulaştığı bu kişilerin kurum dışı kişilerle bu bilgileri paylaşıp paylaşmadığı konusu hala muallakta.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir