Kredi, Kredi Hesaplama

Merkez bankası kara liste.

Türkiye Cumhuriyeti merkez bankası TCMB halk arasında kara liste olarak da bilinen kayıtları, 5411 sayılı bankacılık kanunu’nda yapılan değişiklikle hayata geçirilen Türkiye Bankalar Birliği risk merkezi’ne aktardı. Bankaların özellikle tüketicilerden gelen kredi ve kredi kartı başvurularını değerlendirirken referans olarak başvurduğu bu veriler, bundan sonra TBB tarafından toplanıp bankalarla ve diğer finans kurumlarıyla paylaşılacak. Bu uygulama değişikliğinin belki en önemli bacağı, kişilerin onay vermesi durumunda üçüncü kişilerin bu bilgilere ulaşabilmesine imkan veren risk raporu kısmı.
Risk raporu ile kredi sicilinizi ve riskinizi öğrenin
Risk merkezi, bankalardan topladığı tüketicilerinin kredi, kredi kartı performans ve risk durumu hakkındaki bilgileri derleyip bir rapor halinde 5 TL karşılığında ilgili şahıslara sunabiliyor. Tüketiciler, sahip oldukları kredi sicil performans raporunu talep eden üçüncü şahıslarla paylaşarak bir çeşit referans olarak kullanabilecekler. Özellikle ticari ilişkilerde veya ev sahibi- kiracı ilişkilerinde zamanla sıklıkla kullanılacağını düşünüyoruz.
Merkez bankası kara listesi ve KKB sicili birleşiyor.
Yeni düzenlemeyle, bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu BDDK bağlı olarak faaliyet yürüten bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, müşteri bilgilerini TBB’nin risk merkezi’ne iletecek, risk merkezi de finansal kuruluşlar ile bu bilgileri paylaşarak kurumların müşterileriyle ilgili karar vermelerine yardımcı olacak bir altyapı sunacak. Paylaşılan bilgilerin müşteri mahremiyetini bozmayan ve rekabet kuralları çerçevesinde olması esas kural.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir