Cuma , Ocak 6 2017
Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Hayatta her şey bir sınav hatta hayatın kendisi sınav der dururuz. Ki gerçekten de öyledir. Yaptığımız her şeyin sonunda ya ödül ya da cezamız vardır. Bu cezanın ya da ödülün çoğu zaman hatta genellikle farkında olmayız. Nasıl ki okul çağındaki bir çocuğun sınıfı geçmesi için karnesinde zayıfının olmaması gerekiyorsa hayattaki her şeyde de bu böyledir. Bu durum bankalar için de geçerlidir. Nasıl yani gibi bir soru ile karşılaşmayı beklemiyorum. Çünkü hepimiz az biraz da olsa bilgi sahibiyiz. Kredi puanı neden önemlidir yani bunun üzerinde konuşalım biraz da.

Kredi notu neden önemlidir?
Kredi notu neden önemlidir?

Demem o ki bankalar karşısında kredi notu bizim karnemiz oldu. O karneye zayıf düşürmekte takdir ya da teşekkür almakta sadece sama sadece bize yani şahsa bağlı bir durumdur. Çünkü sadece karne değil borçluluğumuzun karnesidir. Bankalar, sistemlerinden karnelerimize bakıyor ve borçlarımızı zamanında ödemiş miyiz, en son ne zaman kredi kullanmışız, bankalara ne kadar borcumuz var, ne zamandan beri kredi kullanıyoruz? tarzındaki soruların cevaplarını rahatça görebiliyorlar ve bize kredi verip vermemeye karar veriyorlar. Şimdilik kredi puanımızın yüksek olmasının tek faydası bankalardan ya da benzeri kuruluşlardan kredi çekebilmektir.

KREDİ PUANINIZ YÜKSEK İSE KREDİ VE KREDİ KARTI İMKANINIZ ÇOĞALIR.

Örneğin: İNG Bank’ın eski köye yeni adet adı altında başlattığı kampanyası ile kredi notu 1700 üzerinde olan müşterilere daha uygun faiz oranıyla kredi verilmeye başlandı. Yani bu demek oluyor ki kredi notunuz ne kadar yüksekse o kadar düşük faizli kredi kullanabileceksiniz. Aksi durumda ise yani kredi notunuz ne kadar düşükse kredi çekmek istediğinizde risk bazlı fiyatlama ile faiz oranınız da yükselecektir. Yani kredi puanınızın yüksek olması, borçlarınıza sadık olduğunuzu ve çekeceğiniz krediyi sorunsuz bir şekilde ödeyeceğiniz anlamına geliyor. Böylelikle bankalar sizi az riskli kategoriye alıyor, kullandırdığı kredinin batıp batmayacağına dair hesaplama yapıyor ve risk priminiz düşük olduğu için size daha uygun faiz oranlı kredi veriyor. Çünkü bankalar, müşterilere kullandırdıkları kredilerden %5’nin mutlaka batacağını her zaman hesaba katar ve bunu faiz olarak müşteriye yansıtırlar. Eğer siz az riskli gruptaysanız, sizin grubunuza kullandırılacak kredilerden yalnızca %1’inin batacağı düşünülür ve böylelikle daha düşük faiz yansıtılır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Düşük Nasıl Kredi Çekerim? başlıklı makalemizde kredi notu ve kredi notu düşük olanlara kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

About trkredi

Dikkatinizi Çekebilir...

Finansbank Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunun öneminin her geçen gün artmaya başlamasından sonra milyonlarca müşteri bu konu hakkında kendi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir