Cuma , Ocak 6 2017
Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Sorgulama

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu, diğer bir adıyla da kredi skoru ya da kredi puanı, kişilerin mali ve finansal geçmişlerinin değerlendirme özetidir. Yani bu not, kişinin ne kadar güven verip vermediğinin bir gösterimi de sayılabilir. Bankalar, kişinin değerlendirilmesi sırasında bu nota bakarlar ve söz konusu not kişiler hakkında bilgi verir. Kişinin daha önce bankalardan kredi kullanıp kullanmadığı, eğer kullandı ise bu kredilerin ne şekilde ve nasıl geri ödendiği ya da ödenmediği, kişinin bugüne kadarki kredi kartı kullanımı, kredi kartı borçlarının zamanında ve yeteri kadar ödenip ödenmediği, kişinin gelir durumu ve diğer önemli bilgiler, kredini notuna hayat vermektedir. Bankalar ve finans kuruluşları da bu bilgi üzerinden kişiye kredi kullandırıp kullandırmamayı düşünmektedir.

Kredi Notu Nasıl Sorgulanır?

Kredi notu, bu zamana kadar bankalar ve finans kuruluşlarının erişimlerine açıktı. Bankalar haklı olarak, borç verecekleri ya da vermeyecekleri kişileri ölçüp tartmak için bu notu kullanmakta idi. Yani bankalar, kişilere güvenip güvenmemeleri ile ilgili olarak söz konusu notun geçerliliğine inanıyorlardı. Hatta kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından da tutulduğu için oldukça genel geçer bir çıktıya sahipti. Yakın zamanda kişilerin erişimine de açılan kredi notu, bu şekilde insanların bankalar ve finans kurumları gözünde nasıl durduklarını da gözler önüne serdi.

Kişilerin erişimine açılan kredi notunu sorgulamak isteyen kişiler, bu konuda özel olarak oluşturulmuş olan Findeks’in internet sitesine girmek zorundadırlar. Söz konusu web sitesinde, ilk başlardaki sorulara cevap verilerek ilerleme sağlanır. Daha sonrasında ise kişilere kimlik bilgilerinin sorulduğu bir form gösterilir. Bu form doldurulur ve kişi, o esnada kimliğinde hangi bilgi varsa o forma işler. Daha sonrasında ise sistem kendi işlemlerini yürütür ve kendi kredi notu kişiye gösterilir. Yani kredi notu sorgulamak oldukça kolaydır, yapılması gereken tek şey eldeki kimlik bilgileri ile beraber ilgili forma ulaşmaktır.

Kimi bankaların internet şubelerinden de bu notu öğrenmek için bir takım yönlendirmeler yapılabilir. Fakat buradaki en kestirme ve en düzgün çözüm, şüphesiz ki söz konusu sitenin kullanılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme başlıklı makalemizde Findeks, garanti kredi notu ve KKB hakkında bilgiler verilmektedir.

About trkredi

Dikkatinizi Çekebilir...

Finansbank Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunun öneminin her geçen gün artmaya başlamasından sonra milyonlarca müşteri bu konu hakkında kendi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir