Perşembe , Kasım 3 2016
Anasayfa / Kredi Notu / Kredi Notu Nedir ve Belirleyici Unsurlar Nelerdir?

Kredi Notu Nedir ve Belirleyici Unsurlar Nelerdir?

Dünya ve ülkemiz para piyasalarının kontrol altında tutulması, bilinçli bir şekilde borçlanılması gerekliliği gibi nedenlerle hem ülke genelinde hem de kişisel olarak bütün vatandaşların belirlenmiş olan bir kredi notu vardır. Kredi değerlendirme kurum ve kuruluşlarının belirli dönemlerde güncellemekte olduğu bu notlar, ilgili kişinin harcama alışkanlıklarından tutun da bankalar ile olan ilişkilerine ve hatta belirlenmiş olan özel kriterlere göre değişebilmektedir. Bugün kendi kişisel kredi notunuzu öğrenebileceğiniz bazı internet siteleri olsa da en gerçek verilere ulaşabileceğiniz adresler ise bankalardır. Çünkü belirleyici özel kriterler bankaların ellerinde olup bankalar arası iletişim ağında da bu veriler paylaşılmaktadır. Benzer şekilde ülkemizde faaliyet gösteren yetkili kurum olan BDDK aracılığı ile de bazı kıstaslar önceden saptanmış olup tüketicinin lehine ya da aleyhine olacak şekilde kritiklendirilmiştir. Örnek vermek gerekirse özel şartlar arasında, çalışılan iş yerinin büyüklüğü ve güvenilirliği gösterilebilir. Herhangi bir alanda faaliyet gösteren sıradan bir ticarethane yerine devle dairesinde çalışıyor olmak ciddi güven kazancı ve kredi notunda yükselme anlamına gelmektedir. Benzer şekilde devlet dairelerinde de maaş üzerinden yani brüt gelir üzerinden belirlenen ölçülerde sigorta primlerinin yatırılıyor olması ve bunun da bir zorunluluk olması nedeniyle ilgili kişinin aylık net kazancı bankalar tarafından da net bir şekilde biliniyor olması anlamına da gelmektedir.

Bireyin toplamdaki banka borçlarının yanı sıra, yapabileceği maksimum borçlanmada da belirlenmiş olup, aradaki fark kadar tekrar borçlanabilir veya borçlandırılmaz gibi sonuçlar da elde edilebilmektedir. Eğer ki toplam borçlanabilme limitinizden daha fazla banka borcunuz var ise yeni bir tüketici kredisi, kredili mevduat hesabı yada kredi kartı alamazsınız. Ancak aradaki fark sizin lehinize olumlu yönde ise, bahsi geçen kredili ürünlerden bir ya da birkaçı için başvuruda bulunmanızda bir mahsur görünmemektedir. Yine de son karar mercinin bankalar olduğunu ve bankaların lüzumu halinde ret verme durumları olduğunu da göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Hali hazırda mevcut olan kredili ürünlerinizi ödeme düzeniniz ve tutarınız da ilgili bankalar açısından ciddi bir belirleyici unsur olarak not edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hesaplama başlıklı makalemizde KKB, Kredi Kayıt Bürosu ve kredi notu hakkında bilgiler verilmektedir.

About trkredi

Dikkatinizi Çekebilir...

garanti kredi notu ogrenme

Garanti Bankası Kredi Notu Öğrenme

Bankalar arasında uzun zamandır bizlere hizmet sunan bankaların başında gelen Garanti Bankası son zamanlarda müşterilerine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir