Kredi, Kredi Hesaplama, Kredi Notu

Kredi kullanacak bankacılar için ipuçları.

Eğer bir banka için çalışıyorsanız, kendi bankanızın ürünlerini kullanmak gibisi yoktur. Malum en iyi banka ödemediğiniz bankadır. Banka ve bankaya bağlı iştirak personelleri için de, kredi kartı yıllık aidatı, hesap işletim, EFT/Havale ücretleri ödemediğinden en iyi banka işverenlerdir.
Bankalar ve kredi kartları oldukça sıkı yasal düzenlemelere tabidir. Dolayısıyla bu masrafsız bankacılık hizmetleriyle ilgili yasalardan kaynaklanan bazı kısıtlamalar söz konusudur. Yani personel kendi bankasında masraf ödemez ama bu istisna masraflarla sınırlıdır. Yasal düzenlemeler ve kısıtlamalar söz konusu olduğunda hiçbir istisna yapılmaz. Gelin yasalardan ve sektördeki ilişkilerden kaynaklanan bu kısıtlamalara bir göz atalım.
Brüt maaş-kredi ilişkisi
Banka çalışanları, çalıştıkları kurumdan bankacılık hizmetlerini alırken hemen hemen hesap işletim ücreti, kart ücreti, internet EFT havale ücreti vb. masraflardan muaftırlar. Ancak çalıştıkları kurumdan brüt maaşlarının en fazla 5 katı kadar kredi kullanabilirler. Buna kredi kartı ve KMH limiti de dahil edilir. Daha yüksek tutarda bir kredi kullanmak gerektiğinde başka bir banka üzerinden ilerlemek gerekir. Bu durumda da bankacılıkta uygulanan faiz oranı, komisyon, dosya masrafı, sigorta, EFT ve hesap işletim ücreti gibi maliyetlere karşı uyanık olmaz ve pazarlık yapmak gerekir.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir