Kredi Kartı Aidatlarının Önüne Geçmek

Posted by

Kredi kartı aidatları konusu toplumumuzun kanayan bir yarası haline getirildi. Bunda gerek bankaların daha fazla kazanç elde etme hırsı gerekse de pek çok tüketicinin bu konuda duyarsız davranması neden olmuştur. Örnek vermek gerekirse, Bonus üyesi olan Denizbank kredi kartınız var ise yıllık 50 TL’den başlayan kredi kartı aidatı ödemeyi göze almalısınız. Ancak müşteri hizmetlerini arayıp kartı kullanmak istemediğinizi ve gereke olarak da kart ücretini sunarsanız sizden bu ücreti tahsil etmeyeceklerini ve son 3 ay içinde eğer ki kart ücreti yansıtıldı ise iade edebileceklerini iletmektedir.

Uzun yılar boyunca kredi kartı kullanıp, bahsi geçen yıllık aidatlarını geri almayı talep edenlerin ise mecburen tüketici hakemi heyetine ya da mahkemelere başvurmak zorunda kalacağınız aksi halde hiçbir bankanın size geriye dönük 1 den fazla aidatı iade etmeyeceğini hatırlatmak isteriz. Bu konuda daha bilinçli olan tüketiciler ise hemen her yıl, kredi kartına ilgili bankanın ne zaman kart kullanım bedeli adı altında ödeme talep edeceğini bilmekte ve her defasında da müşteri hizmetlerini arayıp bahsi geçen tutarı ödemek istemediğini aksi halde kartını iptal ettireceğini belirtmiş ve çoğunlukla da başarılı olmuştur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise her banka için durumun benzer olduğunu ve her kartınızın ait olduğu banka ile tek tek görüşmek durumunda olduğunuzdur.

Aidatların iptal edilme süreci bankadan bankaya farklılık göstermekte, bazı bankaların direkt olarak iade yerine size eşdeğer miktarda ya da daha az miktarda bonus, chip-para, puan gibi yaklaşımlar ile de gelebileceğini unutmayın. Eğer ki o kartı kullanım alışkanlığınız var ise, eş değer miktarda puan uygulaması da mantıklı gelebilmektedir. Ancak o karta ihtiyacınız olmadığını düşünüyor ve kati surette bahsi geçen bedeli ödemek istemiyorsanız, olasıdır ki kartın iptal edilmesi söz konusu olabilmektedir. Bu konuda risk size ait olmak üzere, inisiyatif de bankanızda olacaktır.

Tüketim toplumlarının ve sistemin bir parçası olan hemen her bireyin başına gelebilecek olan ve dikkat edilmemesi durumunda yıllar boyunca binlerce liralık zararlara neden olabilecek olan bu durum karşısında yapılması gereken ilk uygulamanın anında müdahale olduğunu da eklemek isteriz.

Bir önceki yazımız olan Akbank Kredi Kartı Başvurusu başlıklı makalemizde akbank kredi kartları, kredi kartı başvurusu ve online kredi kartı başvuru hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir