Kredi, Kredi Hesaplama

Konut kredi erken kapama ücreti.

Konut kredilerinde erken kapama ücreti yasa ile tanınan %2’lik bir üst sınırla belirlenmişken, bankalar kendilerine konut finansmanı sisteminde ek gelir getiren bu uygulamayı, gerileyen kredi faizlerinin bulunduğu ortamda ihtiyaç kredileri arasında geçiş yapan tüketicilere caydırıcı bir motivasyon olarak kullanmaya başladılar.
Ancak unutmamakta fayda var; eğer geri ödemelerinizi düzenli yapan bir tüketiciyseniz, bankanızla bu oran için pazarlık edip indirim almanız mümkündür, zira hiçbir banka sorunsuz kredi müşterisini kolay kolay başka bankaya kaptırmak istemez. Sizden talep edilen oranı üst sınır olarak kabul edip pazarlık yapabilirsiniz.
Ne zaman refinansman yapılır.
Yukarıda bahsi geçen kredi özelliklerinden faiz oranı, vade, taksit herhangi birinde kredi kullanan tüketicinin lehine bir değişiklik olması durumunda refinansman yapılabilir. Bu durum, ülkemizde pratikte faiz oranlarının düşmesi olarak karşımıza çıkar. Ancak aylık taksitlerin tutar ve sayısında değişikliğe giderek vade sonunda ödenmiş olacak faiz’en tasarruf etmek mümkün olacağından, bu özelliklerde değişikliğe giderek de refinansman yapılabilir.

Related post

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir