Kredi, Kredi Hesaplama, Kredi Notu

KMH şikayetlerinde artış var.

Öncelikle kısaca KMH’nın ne olduğuna değinelim. KMH, hesap sahibinin hesabında para bulunmadığı halde, önceden belirlenmiş olan bir kredi limiti dahilinde nakit çekmesine veya hesap üzerinden ödemelerin gerçekleştirebilmesine izin veren bir üründür. Bir kredi işlemi olması nedeniyle hesap eksiye düşer ve kişi sonrasında çekilen tutarla birlikte faiz öder.
İnternette önemli sayıda emekli maaşı müşterisinin kendilerinden yapılan çeşitli KMH Tahsilatları nedeniyle şikayetlerinin arttığını fark ettik. KMH yüksek faiz oranı nedeniyle banka için oldukça karlı bir ürün. Anlaşılan ziraat bankası da bu kar iştahıyla KMH ürününün kullanımına ağırlık vermiş. KMH’ın ne olduğunu tam olarak bilmeyen, ancak KMH tanımlanmasına onay veren emekliler, maaşlarıyla birlikte KMH dahilindeki kredi limitinden de para çekmişler ve farketmeden eksi bakiyeye düşmüşler. Bir sonraki ay maaşlarındaki eksikliği farkedenler, hesap dökümünde KMH tahsilat tutarı, KMH işlem ücreti, KMH hesabı hayat sigortası gibi kesintilerle karşılaşmışlar.
Ziraat bankası müşterisi olmadığımız için KMH’ların nasıl süreçte açıldığını bilemiyoruz, ancak bununla ilgili bilgilendirmenin çok sağlıklı yapılmadığını tahmin ediyoruz. Çoğu emekli olmak üzere milyonlarca maaş müşterisine SMS veya ATM’yle bilgilendirme mesajı gösterseniz bile, KMH gibi komplike bir ürünü kısaca anlatmanız mümkün değil.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir