Kredi, Kredi Notu

Kartlı ödeme sistemleri – kredi kartı.

Türkiye’de kredi kartları
Kredi kartı, temelde bankanın kart sahibine tahsis ettiği kredi limiti üzerinden alışveriş yapılarak, hesap özetinde belirtilen son ödeme tarihinde dönem borcunu yatırma prensibine dayanır. Türkiye’de 2013 itibariyla 55 milyona yakın kredi kartı var. 90’lı yılların başında bankacılık hizmetinin yanında kar odaklı olmayan katma değerli hizmet olarak başlayan kredi kartları, 90’lı yılların sonuna doğru taksitli alışveriş özelliğinin de eklenmesiyle halk arasında daha da yaygınlaşmaya başlayınca, bankaların karlılıklarında ciddi farklar yaratmaya başladı. Ülkemizde taksitli ilk kredi kartı 1999 yılında Finansbank tarafından visa logolu çıkartılan Galaxy Card’dır. daha sonra onu garanti bonus izlemiştir. Kredi kartına taksitli alışverişin entegre edildiği ilk ülke Türkiye’dir.

Kredi kartı yıllık aidatı
Yukarıda bahsettiğimiz şekilde kullanıldığında kredi kartı yıllık aidatı dışında herhangi bir maliyet yoktur. Kredi kartına taksitle satın aldığınız bir ürünü kredi çekerek satın almaya kalktığınızda, ödemeniz gereken dosya ücreti komisyon vs. gibi maliyetler yıllık aidat ile karşılaştırıldığında çok fahiş maliyetlerdir. Buna rağmen kredi kartı yıllık aidatı ile karşılaştırıldığında çok fahiş maliyetlerdir. Kamuoyunun bu konudaki talepleri neticesinde, yeni tüketici kanunu ile bankaların tüketicilere kart aidatı olmayan bir kredi kartı sunma zorunluluğu getiriliyor. Bu konuda çalışmalarını tamamlayan bankaların ürünlerine baktığımızda, kredi kartı aidatı olmayan kredi kartlarının hemen hepsinde taksitli alışveriş imkanı ya yok ya da taksitli alışveriş başına ücret söz konusu. Aynı zamanda alışverişlerde puan kazanımı da ya hiç yok ya da çok sınırlı. Görünüşe göre kredi kartı yıllık aidatından şikayet eden kart sahiplerini zorlu bir seçim bekliyor. Ya kredi kartı yıllık aidatından ya da kredi kartıyla taksitli alışveriş imkanından vazgeçecekler.
Nakit avans
Kredi kartının sunduğu bir başka imkan da gerektiği durumlarda size ayrılan kredi limitini kullanarak acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir. Buna nakit avans işlemi denir.
Pratik ancak maliyetli bir yöntemdir. Kredi kartı faizi tutara günlük olarak işler. Kredi kartı kullanım alışkanlıkları, bankaların tüketicilere kredi kartına taksitli nakit avans adı altında ayrı bir işlem de eklenmesine imkan vermiştir.

Related post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir