Ev Sahibi Olmak için Ne Yapmalı

Posted by

Evi olmayan her vatandaşımızın en büyük hayalleri arasında şüphesiz ki; bir ev almak ve kiracılıktan kurtulmaktır. Hatta bunun için kriterlerini sırf bir ev alabilmek adına daraltan kişiler, bunca çabalarına rağmen ev alamayınca da bir hüsran yaşamaktadır. Bizler de siz okurlarımıza faydalı olması amacıyla bu yazımızda ev sahibi olmak için ne yapmalı konusunu ele alarak sizlere tavsiyelerde bulunmaya çalışacağız.

Sonuç itibariyle anada babadan bir miras kalmadıysa; bir kişinin çalışarak tek başına ev sahibi olması oldukça zordur, ancak imkansız değildir ! Önce buna inanarak bu işe başlamamız gerekiyor. Daha sonrasında ise; ilk yapmamız gereken ev kriterlerimizi mümkün mertebe daraltmak olacaktır. Çünkü illa ki ilk seferinde hayal ettiğimiz evin birebir aynısını almak gibi bir zorunluluğumuz yok. Bunun için önce bir ev alabilir, bu evin borcunu ödedikten sonra da o evi satıp peşinat yaparak hayalimizdeki evi satın alabilirsiz.

İster istemez yapılması gereken bir diğer iş ise; kendimize bir finansman bulmak olacaktır. İster konut kredisi çekebilir ister Emin Evim, Fuzul Ev gibi organizasyonlara dahil olabilirsiniz. Bu şekilde bir konut finansmanı ayarlamadan önce bütçe hesabınızı iyi yapmalı, aylık taksitlerinizi de buna göre ayarlamalısınız. Çabuk ödensin bitsin mantığı ile hareket etmek yanlış olacaktır. Çünkü borç ödemesinin yanı sıra hayatın da devam ettiğini unutmayın. Aylık taksitlerinizi çok yüksek tutmanız halinde altına ezilebilirsiniz. Buna dikkat etmelisiniz. İnce bir hesap yapmalısınız.

Konut almak için kaynak arayışlarınıza yakın akrabalarınızı da dahil edebilirsiniz. Ev almak isteyen kişilere genelde herkes yardımcı olmak istemektedir. Hele borcunuzu da altın ya da dolar cinsen almayı teklif ederseniz muhtemelen biraz kaynak ta etrafınızdan bulabilirsiniz.

Evi almak istediğiniz kişi ya da inşaat firması ile kıran kırana bir pazarlık yapmalısınız. Sonuçta pazarlık ayıp değildir. 1 000 TL fazla indirim bile yaptırsanız, sonuçta bu sizin belki de 1 aylık kredi taksitiniz anlamına gelecektir. Hiç te hafife alınacak bir rakam değildir. Bu nedenle muhakkak pazarlık yapmayı da ihmal etmeyin. 1000 TL olmasa da  50 TL bile olsa indirim yaptırmaya çalışın …

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Gürcistan'a Şube Açıyor başlıklı makalemizde gürcistan, Marneuli ve ziraat bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir