Taşıt Kredisi Kullanırken Ön Plana Çıkan 3 Önemli Bilgi

Posted by

Taşıt Kredisi Kullanırken Ön Plana Çıkan 3 Önemli Bilgi

Araba satışları her geçen yıl rekorlar kırmaya devam ederken; araç almayı düşünenler ise yükselen araba fiyatları nedeniyle çok şikayetçi. Yine de otomotiv üreticilerinin kampanyalarını kaçırmak istemeyenler de taşıt kredilerini sıkı bir şekilde takip halinde. Bu yazımızda sizlere araç almadan ve taşıt kredisi kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken 3 önemli bilgiyi sizlerle bu yazımızda paylaşacağız.

1- Bütçenizi belirleyin.

Sıfır araç almayı düşünüyorsanız öncelikle alacağınız şirketin finansman desteklerini öğrenebilirsiniz. Bazı dönemlerde kampanyalı fiyatlar veya size cazip gelecek teklifleri olabilir. %0 faiz veya uzun vadeli seçenekleri gibi. Kampanyaları takip edebilir, sizin için en uygun zamanı bekleyerek istediğiniz modeli en uygun fiyata alabilirsiniz

İkinci el araç almayı düşünüyorsanız direkt bankaya başvuru da bulunabilirsiniz. Taşıt kredisi için belirli bir geliriniz ve kredi sicilinizin temiz olması gerekecektir. Bu şartları sağlıyorsanız büyük ihtimal kredinizi çekebilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi ödemelerinizi yaparken sıkıntıya düşmemeniz için bütçe planınızı çok iyi yapmalısınız. Başvurunuz sırasında bankanın sizden isteyeceği, kredi tahsis ücreti ve dosya masrafları ücretleri konusunda dikkatli olmalısınız.

2-Taşıt kredisi için gerekli evraklar

Kredi başvurunuzda, sıfır veya ikinci el araba tercihiniz hangisi ise ona göre bankaların sizden isteyeceği evraklar farklılık göstermektedir. Ona göre sıfır araç için; ikametgah, maaş bordrosu ve nüfus cüzdanı; ikinci el araç için ise araç ruhsatı ve noter onaylı sözleşme talep edecektir.

3-Kredi Kıyaslamasını İyi Yapın

Taşıt kredisi almadan önce muhakkak ciddi bir şekilde bankalar arasında kıyaslama yapmak gerekiyor. Çünkü faiz oranında yaşanacak ufak bir indirim bile bizler için ciddi meblağlara denk gelecektir. Özellikle bankaların taşıt kredisi verirken anlaşmalı şirketlerden kaskolu ve kaskosuz tekliflerini ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor. Çünkü teklifteki faiz oranları da değişiyor. Ancak kasko primlerinin de kıyas edilmesi gerekiyor. Bankalar faizden indirirken diğer masraflardan yine hesabı aynı orana denk getirebiliyor. Bunun için en güzel çok fazla acele etmeden güzel bir kıyaslama yapmak en akıllıcası olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Satış Danışmanları Müşteri Üzerinde Nasıl Etki Ediyor başlıklı makalemizde baskı ve fazla ilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir