Satış Danışmanları Müşteri Üzerinde Nasıl Etki Ediyor

Posted by

Satış Danışmanları Müşteri Üzerinde Nasıl Etki Ediyor

Özellikle AVM ve büyük mağazalarda görev yapan satış danışmanlarından kimimiz rahatsız olurken kimimiz de ilgilenecek birisi olmadığı için sinirlenebiliyoruz. Aslına bakıldığında; satış danışmanları da sonuç itibariyle ekmek parasını çıkarmaya çalışan sizin bizim gibi insanlar. Bu nedenle biraz daha saygı duymak gerekiyor. Kimisi ise müşteri üzerine baskı kurarak satış yapmaya çalışıyor. Bu durumda da müşteri durumdan hoşnutsuzluk duyabiliyor. Bu yazımızda bu konuyu ele alarak satış danışmanları müşteri üzerinde nasıl etki ediyor kısaca sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Fazla İlgi Müşteriyi Rahatsız Ediyor

Satış danışmanları; müşterilere çok fazla ilgi gösterince bu durum ters tepebiliyor ve müşteri bu durumdan rahatsız olabiliyor. Çünkü müşteriler sürekli etrafında gezinen bir satış danışmanı görmekten rahatsızlık duyuyor. Ancak her zaman yakınlarında seslendiğinde ve bir şey sormak istediğinde de bir muhatap arıyor. Yani konuyu bu şekilde ele alıp, müşteriyi çok fazla bunaltmadan o istediğinde iletişime geçmek gerekiyor.

Sürekli Al Diye Baskı Yapmak Ters Tepiyor

Sonuç itibariyle her müşteri biliyor ki; bazı firmalar satış danışmanlarına satış başı para ödüyor. Dolayısıyla satış danışmanları ne kadar çok satış yaparsa o kadar çok para kazanıyor. Kimse sizi bir ürünü satın almanız için zorlayamaz ancak; en azından satın almanız yönünde telkin ve tavsiyelerde bulunabilir. Bunu da belirli sınırlar içerisinde olmak kaydıyla kabullenmek gerekiyor. Ama çok fazla ilgili alaka ve baskı kurmaya çalışma ise müşteriler üzerinde ters tepki oluşturuyor. Hatta bazı durumlarda tartışmalar yaşanabiliyor ve konu mağaza yöneticilerine kadar gidebiliyor. Böylelikle satış danışmanı kaş yapayım derken göz çıkarıyor.

Samimi Davranan Satış Danışmanları Daha Etkili Oluyor

Müşterinin bir ürünü beğenme ve bakma aşamasında satış danışmanı müşteriyi rahatsız etmeyecek şekilde ilgilenirse bu durumda müşteri üzerinde olumlu sonuç bırakıyor hatta ürünü satın almasını bile sağlayabiliyor. Müşteriler samimi davranan satış danışmanlarının tavsiyelerine kulak veriyor ve tavsiye edilen ürünlerle daha çok ilgileniyor.

Sonuç itibariyle; satış danışmanlarının müşteriler üzerinde bir etkisi bulunuyor. Ancak müşteriyi sıkmama konusunda dikkatli olunması gerekiyor. Bir örnek verilecek olursa; müşterinin her denediği ürün için “ güzel oldu “ gibi samimiyetsiz görülen davranışlar müşteriler tarafından itici olarak görülüyor.

 

Bir önceki yazımız olan Forekste Neden Kazanamıyorum Diyenlere 6 Cevap başlıklı makalemizde Forex piyasaları ve yatırımcı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir