Kredi Sicilinin Bozulmasına Neden Olan 5 Önemli Sebep

Posted by

Kredi sicil affı çıktı diye son günlerde seviniyoruz ancak aslına bakıldığında; bunun sebeplerinin incelenmesi gerekiyor. Neden kredi sicilinin bozulduğunun, hangi sebeplerden ötürü bu duruma düşüldüğünün araştırılarak tespit edilmesi ve aynı hataların tekrarlanmaması gerekiyor. Bu yazımızda da kredi sicilinin bozulmasına neden olan 5 önemli sebep üzerine durmaya çalışacağız.

Kredisi Sicili Nasıl Bozulur

Sebeplere girmeden önce bu konuyu da öğrenmek gerekiyor. Bankaya olan borcunuzu 90 gün boyunca ödemeyince, banka tarafından yasal takip başlatılıyor. Sonrasında da adınız T.C. Merkez Bankası ‘na veriliyor. T.C. Merkez Bankası tarafından da kara listeye dahil ediliyor ve kredi siciliniz bozulmuş oluyor. Sonucunda da bankalardan kredi çekme ve kredi kartı alma durumunuz ortadan kalkıyor. Şimdi 5 önemli sebebe bakalım.

1- Plansız Harcama Yapılması

Plansız bir şekilde harcama yapılması ve özellikle taksitli alışveriş yaparak, aylık ödenen taksit miktarının artması ile birlikte borçlar ödenmez hale gelebiliyor. Bunun sonucunda da borçlar ödenemiyor ve böylelikle kredi sicil bozuluyor.

2- Kredi Kartının Sürekli Asgari Tutarını Ödemek

Özellikle kredi kartı kullananların yaptığı bu yanlışta; tüketicilerin kredi kartı borçlarının sürekli asgarisini ödemesi ödemesi üzerine, kar topu misali borçlar birikiyor ve en sonunda da ödenemeyecek hale geliyor.

3- Adıma Kayıtlı Malım Yok Banka Benden Tahsilat Yapamaz

Adınıza kayıtlı birşey olmadığı gerekçesiyle bankaya olan borçlarınız konusunda rahat davranmayın. Çünkü bankalar maaşınıza da haciz koyabiliyor ya da evinize gelerek haciz yapabiliyor. Zaten icra durumuna düştüyseniz kredi siciliniz de bozulmuş demek olacaktır.

4- Ödenemeyecek Borçların Altına Girilmesi

Nasıl olsa öderim deyip ödenemeyecek borçların altına girilmesi ile birlikte vatandaş bu borçlar altında eziliyor en sonunda da ödeyemeyerek iflas bayrağını dikiyor. Böylelikle kredi sicili bozuluyor. Bu duruma düşmemek için kesinlikle bir bütçe planı yapıp bu plan dahilinde devam etmek gerekiyor.

5- Borçların Bir An Evvel Bitirilmesi İçin Kısa Vadeli Borçlanma

Borçlanırken; bir an önce bitmesini planlamak tabii ki iyi birşeydir. Ancak aylık geri ödemelerinizi hesaplarken de gerçekçi olmak gerekiyor. Eğer sırf borcunuz erken bitsin diye kısa vadeli ve yüksek taksitli borçlara girerseniz, bunun sonucunda borcunuzu ödeyemeyebilir duruma düşebilirsiniz. Sizin en için en makul aylık taksit miktarına göre borçlanmanız en akıllıca iş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Araç Yakıtında Nasıl Tasarruf Edilir 8 öneri başlıklı makalemizde akaryakıt ve lastik basınç ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir