İşyeri Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 7 Altın Kural

Posted by

Her çalışan işçinin, memurun, vs. en büyük hayallerinden birisi bir iş sahibi olmak ve kendi işinin patronu olmaktır. Aslına bakıldığında; esnaf çalışanlara, çalışanlar da esnafa özenmektedir. Belki de bunun sebebi kimsenin halinden memnun olmamasındandır. Ancak yine de rızkın onda dokuzu ticarettir misali; iş yeri açmak ve bir iş kurmak her zaman insanlara cazip gelmiştir. Bu yazımızda sizlere; işyeri kurmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken 7 altın kural paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

1- Bildiğiniz İşi Yapın

Ne olursa olsun bildiğimiz işi yapmalıyız. Eğer bir işe niyetleniyorsak ve bilmiyorsak, en azından öğrenmeliyiz. Bir işi bilmeden balıklama dalmak demek aslında daha başlamadan birşeyleri bitirmek anlamına gelecektir.

2- Fizibilite Çalışmaları Yapın

Bir işi yapmadan önce fizibilite çalışmaları yapın ve bu konuyu da hafife almayın. Yapacağınız iş size ne getirir, ne götürür düşünün. En kötü senaryoları bile hesap edin. Sonuçlarını veriler olarak ortaya dökün.

3- Aynı İşi Yapanlardan Fikir Almaya Çalışın

Genelde ticari sır gereğince bu konuda kimse bilgi vermek istemeyecektir. Ancak eninde sonunda size de yardım eden birisi çıkacaktır. Yakın çevrenizden aynı işi yapan kişilerle irtibata geçin, hatta böyle biri yoksa internetten forumlarda dolaşın ve aynı işi yapan kişilerden fikir alın. Çünkü tecrübe çok önemlidir. Bu kişinin size yapacağı bir tavsiye belki de sizi birkaç adım öne taşıyacaktır.

4- Duygusal Hareket Etmeyin

Ticarette hiçbir zaman duygusallığa yer yoktur. Kalbinizle değil aklınızla hareket edin. Gerçekçi olun. Tek güvendiğiniz konu matematik olmalı.

5- Her Zaman Tasarruf Planlarınız Olmalı

Bir işe girmeden önce; o işle ilgili olarak yapılabilecek tasarrufları bir plan haline getirin. İşletmenizi hayata geçirdikten sonra da bu planları yavaş yavaş uygulamaya sokun. Yapacağınız tasarruflarla belki de bir çalışanınızın maliyetini ortadan kaldırabileceksiniz.

6- Kısa Vadeli ve Uzun Vadeli Hedefleriniz Olmalı

Kendiniz kısa ve uzun vadeli hedefler koyarak, bu hedeflere ulaşma yolunda azimli ve kararlı bir şekilde devam edin. Sonuçları almaya başladığınızda kendinize olan güveniniz daha da artacaktır.

7- Kurumsal Olmaya Çalışın

İşe nasıl başlarsanız öyle gidecektir. Dolayısıyla planlarınız hep kurumsal bir işletme kurmak üzerine olmalıdır. Bunun faydasını eninde sonunda göreceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Eft Nasıl İptal Edilir başlıklı makalemizde EFT havuzu ve EFT iptal işlemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir