İnternet Bankacılığı ile MTV Ödenir mi

Posted by

2017 yılına girdikten sonra yeni yıl nedeniyle yapmamız gereken vergi ödemeleri, aidatlar, vs. gibi ödemeler de arka arkaya gelmeye başladı. Bunlardan birisi de MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) dediğimiz vergi. Son ödeme tarihi 31 Ocak 2017 olan MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) ‘nin ödeme kanalları ise epeyce fazla. Bu yazımızda sizlere MTV nasıl ödenir konusunda fikir vermeye çalışacak ve merak edilen diğer bir konu olan internet bankacılığı ile MTV ödenir mi hususunu açıklığa kavuşturacağız.

İnternet Vergi Dairesi dediğimiz sistemin hayata geçmesi ile birlikte artık çoğu vergimizi internet üzerinden kolayca ödeyebiliyor hale geldik. MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) ödemeleri de aynen bu şekilde ödenebilen vergilerden birisidir. Ancak az önce de bahsettiğimiz üzere daha birçok alternatif yöntemi vardır. En çok kullanılan yöntemler ise; internet bankacılığı ile ödeme ve yine İnternet Vergi Dairesi üzerinden ödeme yöntemidir. Şimdi bu ikisini kısaca izah edelim.

İnternet Bankacılığı ile MTV Ödeme

Bunun için çalıştığınız bankanın internet sitesine giriş yaptıktan sonra şifrenizi, müşteri numaranızı yazıp, cep telefonunuza gelen onay kodunu da işledikten sonra artık sisteme giriş yapmış oluyor. Daha sonrasında ” Ödemeler ” bölümünden, ” Vergi ve Kurum Ödemeleri ” alt menüsünden de ” MTV Borcu Ödeme ” ye tıklayarak MTV ödeme ekranına geçmiş oluyoruz. Burada aracınızla ilgili sizden istenen bilgileri ( araç plakası, tescil tarihi, vs. ) de girdikten sonra artık MTV borcunuzu ödemiş oluyorsunuz. Tabii ki  bunun için bakiyenizde para olması gerekecektir.

Kredi Kartı ile MTV Ödeme

Kredi kartı ile MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) ödemek için yapmanız gereken; Gelir İdaresi Başkanlığı ‘nın internet sitesi vasıtasıyla saat 02:00 ile saat 22:00 arasındaki zaman dilimlerinde ödeyebilirsiniz. Direkt olarak İnternet Vergi Dairesi ekranına ulaşmak isteyenler https://intvrg.gib.gov.tr adresini kullanabilirler. Buradan kimlik bilgilerimizin bazıları  girerek ödeme sayfasına geçebiliriz. Kredi kartı ile MTV ödemelerinizde anlaşmalı bankaların belirli tutarın üzerindeki MTV ödemeleri için taksit yaptığını da sizlere hatırlatalım.

Alternatif MTV Ödeme Yöntemleri

İster vergi dairelerine giderek, isterseniz de bankaların şubelerine giderek MTV ( Motorlu Taşıtlar Vergisi ) borcunuzun ödemesini yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Doların Düşmesine Ve Yükselmesine En Çok Sebep Olan Etkenler başlıklı makalemizde FED kararları ve T.C. Merkez Bankası hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir