Halka Arz Ne Anlama Geliyor

Posted by

Haberlerde, köşe yazılarında ya da bazı firmaların reklamlarında ” Halka Arz ” kelimesini çok sık duyarız. Ancak halka arz teriminin ne anlama geldiği konusunda ise bazı vatandaşlarımız bilgi sahibi olmayabiliyor. Bizler de bu yazımızda bu konuya değinmeye çalışarak sizlere Halka Arz ne anlama geliyor kısaca anlatmaya çalışacağız.

Halka arz; herhangi bir şirketin hisselerinin belli bir miktarının halka satışına karar verilmesi anlamına gelmektedir. Daha çok büyük şirketler, bankalar gibi kurumlar halka arz edilmektedir. Halka arz edilen hisselerin satın alınabileceği yer ise borsalardır. Borsaya giriş yapılarak, halka arz edilmiş olan şirketlerden hangisinin hissesini alınmak isteniyorsa karar verilir ve o miktarda alınır. Ancak bu konuda bazı sınırlamalar olabilmektedir. Örneğin bir şirketin hisselerinin bir kişi tarafından alınabilecek hisse miktarı konusunda sınır koyulabilir. Bunun yanı sıra  bu işlemlerin bir takım daha prosedürleri olabilmektedir.

Halka Arz Edilen Şirketlere Örnekler

Bankalar

15 banka bugün hali hazırda halka arz edilmiştir. Bunlar; Akbank; Albaraka Türk Katılım Bankası, Finansbank A.Ş. ICBC Turkey, Odea Bank, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Kalkınma Bankası, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankasıdır.

Sigorta Şirketleri

Toplamda 7 sigorta şirketi halka arz edilmiştir. Bunlar; Aksigorta, Anadolu Anonim Türk Sigorta, Anadolu Hayat Emeklilik, AvivaSA Emeklilik, Güneş Sigorta, Halk Sigorta ve Ray Sigorta ‘dır.

Enerji Şirketleri

Akenerji Elektrik Üretim, Aksa Enerji, Aksu Enerji, Ayen Enerji, Bomontii Elektri, Odaş Elektik, Zorlu Enerji ‘yi bunlara örnek gösterebiliriz.

Metal Sanayi

Alarko, Bantaş, Eminiş, İhlas Ev Aletleri, Makine Takım Endüstrisi, TÜMOSAN, Türk Traktörü örnek gösterebiliriz.

İnşaat Şirketleri

Anel İnşaat, Enka İnşaat, Edip Gayrimenkul, Orge Enerji Elektrik Taahhüt, Sanel Mühendislik, Türker Proje, YDA İnşaat, Yeşil Yapı adlı firmaları söyleyebiliriz.

Toptan Perakende Firmaları

Bu firmalar arasında; ADESE, Akyürek, Altınyunus, Avrasya Petrol, BİM, BİMEKS, Bizim, Carrefour SA, ETİ, İntema, Doğuş Oto, Martı Otel İşletmeleri, Merit  Turizm, Migros, Net Turizm, Milpa, Sanko, Pimaş Plastik, Selçuk Ecza Deposu, Teknosa, TGS, Tesco Kipa, Vakko, Uzertaş, vs. gibi daha birçok firma bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Kullanırken Ön Plana Çıkan 3 Önemli Bilgi başlıklı makalemizde bütçe ve kredi kıyaslama hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir