Emekli Promosyonları Bu Yıl Ödenecek

Posted by

Tam bir yılan hikayesine dönen emekli promosyonları meselesi yakın zaman önce çözüme kavuşturuldu ve bankalar ile beklenen anlaşma sağlandı. Buna göre artık emekli maaşı alan vatandaşlarımıza bankalar tarafından promosyon ödenecek. Promosyonlar ne zaman ödenecek merak edenler için hemen söyleyelim; emekli promosyonları bu yıl ödenecek. Şimdi size promosyon konusunun ayrıntılarını aktaralım.

Daha önce Başbakan Binali YILDIRIM ve Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından bu konuda çok fazla açıklama yapılmış ve pazarlıkların kıyasıya devam ettiği belirtilmişti. En sonunda 2017 yılı girmeden hemen önce anlaşmaya varılarak, bu müjde de emeklilerle ve kamu oyu ile paylaşılmıştı. Mevcut anlaşmaya göre bankalar emeklilere; 300 TL, 375 TL ve 450 TL olmak üzere üç farklı miktarda promosyon ödemesi yapacak. Bu da alınan emekli maaşına göre belirlenecek.

Hangi Emekli Ne Kadar Promosyon Alacak

Emekliler ile ilgili olarak kurum bazlı bir ayrıştırma yok. Yani işçi emeklisi, memur emeklisi, Bağkurlusu, SSK ‘lısı hepsi promosyon ödemesi alacak. Promosyon miktarı alınan emekli maaşına göre belirlenecek. 1000 TL ‘dan daha az emekli alan vatandaşlar 300 TL, 1000 TL – 2000 TL arası emekli maaşı alan vatandaşlar 375 TL ve 2000 TL üzeri emekli maaşı alanlar ise 450 TL emekli maaşı promosyonu alacak.

Şartlar Neler

Yapılan anlaşmaya göre promosyonunu alan emekli 3 yıl boyunca aynı bankadan maaş almak zorunda ve bankasını değiştiremeyecek. Promosyonlar sadece 1 kereliğine ödenecek.

Rakamlarla Emekli Maaşı Promosyonu

Toplam sayıları 11 milyon civarında olan emekliler için bankalar yapacağı toplam promosyon ödemesi ise 5 milyar TL ‘ye ulaşmakta. Emeklilerin maaş miktarına göre dağılımına baktığımızda; 1000 TL ‘den az maaş alan 2 milyon 500 bin civarı, 1000 – 2000 TL maaş alan 8 milyon 500 bin civarı ve 2000 TL ‘den fazla maaş alan emekli sayısı ise 1 milyon civarı olarak görülüyor.

Nasıl Başvurulacak ve Ne Zaman Yatacak

Yine yapılan anlaşmalara göre bankalar emekli promosyon ödemelerini 2017 yılının ilk üç ayı içerisinde ödemiş olacak.  Bunun için de herhangi bir müracaata gerek kalmayacak, bankalar otomatik olarak işlemleri yerine getirecektir. Ancak yine de hesaplarımızı arada kontrol edip, promosyonların yatmaması halinde bankamıza müracaat etmeliyiz. Ayrıca maaşınızı 3 yıl boyunca aynı bankadan çekeceğinize dair muhtemelen bir sözleşme imzalatılması söz konusu olabilecektir.

 

Bir önceki yazımız olan İşyeri Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken 7 Altın Kural başlıklı makalemizde esnaf ve fizibilite hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir