Eft Nasıl İptal Edilir

Posted by

Günümüzde para gönderme işi çok kolay bir hale geldi. Artık bankaların internet bankacılığı ya da mobil uygulamalarından, istediğimiz kişinin hesabına anında havale ve EFT yapabiliyoruz. Bunun ihtiyacımız olan tek şey IBAN numarası ve alıcının adı soyadı. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir şey var; işler bu kadar kolay olunca, istemeden yapacağımız yanlış bir tık ya da fazladan yazacağımız bir rakam parayı yanlış yere göndermemize de sebep olabilir. Bu nedenle özellikle yüklü miktarlardaki EFT ve havale çıkışlarında özellikle dikkat etmek gerekiyor. Yine ortada bir hatalı gönderim var ise; bu durumda EFT iptal işlemi yapılması gerekiyor. Bu yazımızda bu konu ile ilgili olarak EFT nasıl iptal edilir kısaca size izah edeceğiz.

Hemen Vakit Kaybetmeden Müşteri Hizmetlerini Arayın

EFT işlemleri farklı bankalar arası para transferi işlemidir. Dolayısıyla işleyişine bakacak olursak; ilk olarak bizim banka hesabımızdan çıkan para, kendi bankamızın EFT havuzuna düşecek, daha sonra burada karşı bankanın EFT havuzuna düşecek, bunun sonrasında da karşı bankadaki alıcının hesabına yönlendirilecektir. EFT işlemleri genelde 5 – 15 dk arasında karşı tarafa ulaşmaktadır.

Yanlış bir para transferi yaptıysak, para henüz bizim bankamızın EFT havuzunda iken müdahale etmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Bunun için; böyle bir şeyi fark ettiğimizde ilk işimiz müşteri hizmetlerini aramak olacaktır. Buradan ilgili müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra hemen EFT iptal işlemi yapmak istediğiniz söyleyiniz. Aramadan önce de EFT Sorgu numarasını temin etmeniz size zaman kazandıracaktır. Ancak bu numara elinizde değilse aramak için de çok fazla vakit kaybetmeyin. Eğer EFT  kendi bankanızın havuzunda iken müdahale ederseniz iptal işlemini kısa sürede halledilecektir.

Para karşı bankanın EFT havuzuna geçtiyse ya da karşı tarafın hesabına geçtiyse bu durumda yine kendi bankanızın müşteri hizmetlerini aramalı ve iptal talebi oluşturmalısınız. Böyle durumlarda karşı banka alıcı kişiye durumu teyit ettirerek paranın iadesini sağlayacaktır. Alıcı kişinin onay vermemesi halinde ise; paranın iadesi için hukuki yollara başvurmak gerekecektir. Ayrıca bankadan alıcı kişinin telefon numarasını isteyebilir ve alıcı kişi ile irtibata geçebilirsiniz. Ancak banka görevlisinin, müşterilerinin kişisel bilgilerinden birisi olan cep telefonunu vermek istemeyişi ihtimalini de unutmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Banka Asya'ya Ne Oldu başlıklı makalemizde FETÖ ve TMSF hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir