Doların Düşmesine Ve Yükselmesine En Çok Sebep Olan Etkenler

Posted by

Türkiye ‘nin son 10 yılına baktığımızda belki de dolar en hareketli zamanlarını yaşıyor diyebiliriz. Özellikle son günlerde freni patlayan dolara iki defa T.C. Merkez Bankası müdahale etti ve bir nebze olsun ateşini söndürdü. Umarız kur  biraz daha aşağı seviyelere inerek makul rakamlara dönecektir. Çünkü kurun artışı ile birlikte bir şekilde ekonomi olumsuz etkilenmektedir. Peki bu Doların düşmesine ve yükselmesine en çok sebep olan etkenler nelerdir biraz da bu konu tartışılmalıdır. Bu yazımızda bu konuya kısaca değinmeye çalışacağız.

Her şeyin en başında kurun düşürülmesi ve TL ‘nin dolar karşısında değer kazanabilmesinin ilk yolu ülkeye döviz girdisi miktarının artırılmasıdır. Bu da ihracat ile olacaktır. Ülke olarak ihracat yapıyoruz ancak maalesef ithalatımız ihracatımızın kaç katı belli değil. Bu konuda biraz da vatandaş olarak çuvaldızı kendimize batırmak gerek. Bir telefon çıkıyor ve anında o telefonu alıyoruz hatta geceden sıralara giriyoruz. Yerli üretim telefonlar dururken göz göre göre elimizle parayı yabancılara veriyoruz. Böylelikle ithalat oranı fahiş miktarda artıyor ve bu da bize TL ‘nin zayıflaması olarak geri dönüyor.

Yaz aylarında ise doların fiyatının daha stabil olduğunu görmekteyiz. Bunun en önemli sebebi ise; yaz aylarında turizm ülkesi olarak döviz girdimiz ciddi oranda artıyor. Böylelikle bu da döviz kurunun daha stabil gitmesini sağlıyor. Yani dışarıdan döviz geldiği sürece TL ‘nin gücü diğer para birimleri karşısında artış göstermektedir.

Bir de önemli bir konu da spekülasyon meselesi … İşte doların asıl fırlama yaptığı konulardan birisi de budur. Döviz piyasasında olmayan bir krizi var gibi gösterip, etrafa sürekli dolar alınması gerektiği yönünde haberler yayan spekülatörler sayesinde doların fiyatı yine hızlı bir şekilde artmaktadır. Burada amaç kaos çıkararak, bu panik ortamından yararlanıp piyasadaki doların fiyatın artmasının sağlanmasıdır. Böyle geçici dalgalanmalara dikkat etmek ve itibar etmemek gerekir. Aksi takdirde eldeki avuçtakinden de olunabilir.

Tabii ki ülkemizdeki gelişmelerin yanı sıra doları etkileyen dış faktörler de vardır. Bunlar ülkemizde yabancı yatırımcının ülkemize soktuğu paralar, Amerikan Merkezi Bankası olan FED kararları, vs. gibi daha birçok unsuru buna dahil edebiliriz.

Bir önceki yazımız olan 60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Yoktur başlıklı makalemizde 20 yıllık konut kredisi ve ticari kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir