Bankalardan Altın Hesabı Nasıl Açılır ?

Posted by

Bankaların son yıllarda önemle üzerinde durduğu bir konu bulunuyor. Konunun muhatabı olan bireysel portföy yöneticileri ise merakla beklemektedir. Bankaların altın hesabı olarak oluşturdukları bu yeni sistem, evinizde bulunan altınların hem korunması güvencesini size vermekte hem de daha iyi bir yatırım aracı olmasını sağlayarak bankalar kendi nezdinde bulundurmak amacı ile size yeni bir hesap açmaktadır. Bankalardan altın hesabı nasıl açılır,her banka altın toplamıyor ancak çoğu banka arasında bu durumun yaygınlaşması beklenmektedir.

Bankalardan altın hesabı nasıl açılır sorusu için ilgili bankalara gidilerek hakkında öncelikli olarak detaylı bilgi alınması gerekecektir. Öncelikli olarak bankaların size sizden alacakları kıymetli madenler genel olarak altın olmak zorundadır. Bunun yanı sıra bankaların alacakları değerli eşyalarınız ise kesin olarak inci zümrüt, pırlanta elmas gibi birçok değerli taş olmamalıdır. Bunun yanı sıra götüreceğiniz altınların işlemeli olmaması da büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle giden taşların kesin olarak kıymetli taşlar üzerinden altın kısımlarından sökülerek size iade edilmesini istemezsiniz. Altın için kimlerin ne tür bir yatırıma aracı olarak görüldüğü de önemli bir konudur.

Bankalardan altın hesabı nasıl açılır, banka şubesine gidilerek, altın rafineri uzmanları inceleyerek altınlarınızı sizden alacaktır. Bunun yanı sıra üzerinde bulunan işçilik fiyatını da sizden düşerek sadece altınını ayarına bakılarak sizden alınacaktır. Bir diğer adım ise farklı değerlerde bulunan altınların gram ayarlarının değişiklik göstermesi de sıkıntı çıkaracaktır. Açılacak olan hesap ise bankada vadeli altın depo hesabı veya vadesiz depo hesabı adı altında iki türlü bir hesap açılacaktır. Altınımı bozdurmak istiyorum diyen bir bireysel müşteriye, bunun banka nezdinde gerekli gördüğü ölçülerde bir miktar üzerinden ve değerinden düşülerek verilmesi gözlenecektir. Bunun yanı sıra bankaların faizle altın hesabı açmaları da yine vadesiz altın depo hesabı açtıranlar için geçerlidir.

Bir önceki yazımız olan 18 19 20 Mayıs Bankalar ve PTT Açık Mı? başlıklı makalemizde 18 mayıs, 19 mayıs ve 20 mayıs hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir