Banka Asya’ya Ne Oldu

Posted by

2013 yılından itibaren yaşanan olaylar sonrasında tam bir yılan hikayesine dönen Bank Asya konusunda peş peşe alınan kararlar vatandaşın da kafasını karıştırdı. Katılım bankaları arasında çok tercih edilen bankalardan birisi olan Bank Asya ‘da parası olan kişiler şu aşamada tam olarak ne yapması gerektiğini bilmiyor. Türkiye genelinde yürütülmekte olan FETÖ soruşturmaları kapsamında Bank Asya ‘daki hesaplardan yakın bir zamana kadar para çekilemiyordu. Süreçle ilgili olarak bu yazımızda sizlere Bank Asyaya ne oldu kısaca izah etmeye çalışacağız.

Yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında TMSF ( Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu ) ‘nin Bank Asya yönetimini devralması ile birlikte bankadan para transferleri, para çekimleri geçici süre ile durdurulmuştu. Yaklaşık 1 yıldır Bank Asya ‘dan para çekemeyen insanlar sonucun ne olacağını merakla bekliyorken; en son olarak Bank Asya  ile ilgili alınan kararda bankanın tasfiyesine karar verildi. Alınan bu karara göre Bank Asya ‘da parası olan ve herhangi bir şekilde suça karışmayan kişilerin paralarının iadesi süreci başlayacak ve banka tasfiye olacak.

Herkesin merak ettiği bir diğer konuda Bank Asya ‘da hesabı ve parası olması nedeniyle hakkında soruşturma yürütülüp yürütülmeyeceği konusu … Ancak bu konuda yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda kişilerin sadece Bank Asya ‘da hesaplarının olması haklarında soruşturma yürütülebilmesi için yeterli değil. Yani her Bank Asya ‘da hesabı olan kişi hakkında soruşturma yürütülecek diye bir kaide bulunmuyor. Tabii ki farklı şüphe ve delillerin olması durumunda kişiler hakkında her daim soruşturma yürütülebilecektir. Bunu da sizlere belirtelim.

Küçük bir hatırlatma daha yapacak olursak; ülkemizdeki mevcut yasalara göre vatandaşların bankalarda bulunan belli bir miktara kadar olan paraları güvence altındadır. Bu güvenceyi veren ise devlettir. Bankaların batması halinde dahi bu para devlet tarafından vatandaşa ödenecektir. Devlet tarafından garanti altına alınan bu paranın üst sınırı ise 100 bin TL ‘dir. Ticari hesaplar ise bu kapsam dışında kalmakta, bu hesaplar bakımından devlet tarafından herhangi bir güvence verilmemektedir.

Sonuç itibariyle Bank Asya ‘nın artık tasfiye sürecinin işleyeceğini söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan İnternet Bankacılığı ile MTV Ödenir mi başlıklı makalemizde kredi kartı ile MTV ödeme ve Motorlu Taşıtlar Vergisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir