Asgari Ücretli Ev Kredisi Alabilir Mi ?

Posted by

Sık sorulan sorulardan biris olan asgari ücretli ev kredisi alabilir mi sorusu, gelir sistemi ile alakalı bir durum olacaktır. Konut kredisi almak isteyen hemen herkes içni bir gelir beyanının olması şartı aranacaktır. Ev kredisi kullanmak için özenli olarak düzenli bir şekilde bulunan bir gelir noktasının olması gerekir. Asgari ücretli ev kredisi alabilir mi, bunun yanında ise gelirinin de kredileri ödeyecek olma gücüne bakılacaktır. İsmi veya gelirin sınıfına değil sadece ev kredisi kullanmak isteyen kişinin tam anlamı ile ne tür bir gelirinin olduğuna bakılacaktır.

Asgari ücretli ev kredisi alabilir mi, bilindiği gibi asgari ücret oldukça düşük bir miktardır. Bunun ancak üçte birinin alınması gerekecektir. Bu durumda kesinlikle çok uzun bir vadeye tekabül edecektir. Evinizi seçtikten sonra bankanın size vereceği konut kredisinin yasal olarak takip sürecinin oluşması da bankanın garantisinin oluşması durumu ile paralellik gösterecektir. Bunun neden ise evin ne kadar süre ile kullanılması gerektiği olcakıtr. Asgari ücretli kişilerin ön başvuru yapma ise birlikte evin ekspertiz ile birlikte incelenmesi durumu üzerine ev kredisi çekmeye çalışılacaktır. Bu durumda asgari ücretlinin 120 ile 240 aya kadar uzun vadede bir kredi çekmesi mümkün olacaktır.

Asgari ücretli ev kredisi alabilirmi denildiği zaman ipotekli bir ev konusuna girilmesi gerekir. Çekilen kredinin yüksek olması ve vade sayısını da fazla olarak görmesi asgari ücretlinin de gelirinin düşük olması nedeni ile uzun yıllar boyunca ipotek altında kalıyor olması durumu söz konusu olacaktır. Eğer kredi ayrıntısı 90 gün üst üste ödenmezse kredi ve ev de sallantıya düşecektir. Bunun içni kefilin veya evin satılma işlemlerine başlanması gerekecektir. Oldukça ciddi bir durum olan bu durumun tespit edilme durumunda ise önemli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan 18 19 20 Mayıs Bankalar ve PTT Açık Mı? başlıklı makalemizde 18 mayıs, 19 mayıs ve 20 mayıs hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir