Araç Yakıtında Nasıl Tasarruf Edilir 8 öneri

Posted by

Bugün itibariyle yarı yıl tatiline girilirken, tatili fırsat bilip çoğu vatandaşımızın yine yollara düşecek. Dünyadaki en pahalı akaryakıtlardan birisini kullanan ülkenin vatandaşları olarak; yine iş başa düşüyor ve araçlarımızı kullanırken daha ekonomik kullanmamız gerekiyor. Bizler de bu yazımızda yola çıkacak vatandaşlarımız için araç yakıtında nasıl tasarruf edilir 8 öneri paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

1- Araçtaki gereksiz yere bulunan eşyalardan kurtulun. Çünkü aracınızda bulunacak her ekstra ağırlık daha fazla yakıt tüketimi anlamına gelecektir. Kısa vadede belki çok bir şey fark ettiğini anlayamasak ta uzun vadede kesinlikle hissedilir derecede yakıt sarfiyatı farkı olacaktır.

2- Aracın bakımlarını kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü bakımı geç yapılan ya da yapılmayan araçlar her zaman daha fazla yakacaktır. Bunun için sizler de aracınızın bakımlarını zamanında yaptırarak, aracınızın performansını üst seviyelere çıkarırken, yakıt sarfiyatını daha aşağılara düşürün.

3- Lastik basınç ayarlarını optimum seviyede tutun. Aracın lastik basıncının çok olması da düşük olması da zararlıdır. En güzeli otomotiv üreticiniz tarafından verilen optimum değerlerdir. Bu değerlere göre aracınızın lastiklerini kontrol ederek basınç seviyesinin optimumda kalmasını sağlayın.

4- Gereksiz yere camlarınızı ya da klimanızı açmayın. Klima daha fazla yakıt sarfiyatı anlamına gelecek, camları açık bıraktığınızda ise aracın hava ile olan sürtünmesi daha fazla olacağı için yakıt sarfiyatı daha da artacaktır.

5- Bekleme yaptığınız anlarda aracınızın motorunu durdurun. Kısa vadede olmasa da Uzun vadede hesaplandığında size daha çok kâr ettirecektir.

6- Akaryakıt seçiminde kaliteli markalardan ödün vermeyin ve fiyat aldatmacasına düşmeyin. Aracınızın en temel ihtiyacı akaryakıt. Dolayısıyla bunun kalitesiz olması demek hem daha fazla yakıt harcaması hem de aracın bazı parçalarına zarar gelmesi anlamına geleceği için tabiri caizse ucuz diye aldığımız akaryakıt nedeniyle kaş yapalım derken göz çıkaracağız. Aman dikkat. ..

7- Aracınızı kullanıyorken mümkün mertebe yumuşak hareketler yapmaya çalışın. Ani frenler ve ani hızlanmalar sırasında aracınız tabiri caizse benzini içecektir. Bu direkt olarak cebinizdeki parayı da aynı hızla çekecektir.

8- Aracınıza gereksiz parçalar ilave ettirerek aerodinamik yapısını bozmayın, çünkü bu da ekstra yakıt sarfiyatı anlamına gelecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Emekli Promosyonları Bu Yıl Ödenecek başlıklı makalemizde Başbakan Binali YILDIRIM ve emekli maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir