60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Yoktur

Posted by

Kredi kullanan tüketici sayısı her geçen artmaya devam ederken; kredi ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan vatandaşlarımızın sayısı da azımsanacak seviyede değildir. Örneğin kredi nasıl çekilir, kredi çekmek için hangi şartlara sahip olmak gerekir, kredi vade süreleri nedir neye göre belirlenir, vs. daha birçok konuda kredi kullananlar dahil eksiklerimiz epeyce vardır. Özellikle kredi çekerken vade süreleri konusunda çok fazla kafalar karışmaktadır. Örneğin yanlış bilinen konulardan birisi de 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi veren bankalar yoktur. Ancak vatandaşlarımızdan 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi alındığını düşünenler vardır.

İhtiyaç kredileri açısından durumu ele aldığımızda; en fazla vade süresi için 48 aylık bir süreye izin verildiğini görmekteyiz. Hatta bir süre önce bu vade süreleri 36 aya indirilmiş, ancak yine hükümet tarafından yapılan bir düzenleme sonrasında tekrardan 48 aya çıkarılmıştır. Yani şu an itibariyle 48 aydır.

Ancak kafaların karışmasına neden olan konu ise; konut kredilerindeki yüksek vade süreleridir. Konut kredilerinde genelde vadeler 10 yıla kadar uzamaktadır. Ancak bankaların çoğu bu sınırı daha da ileri götürmüşler. 180 aya varan vadelerle konut kredisi vermeye başlamışlardır. Yine burada bir parantez açacak olursak; faiz oranını biraz daha artıran ve 320 aya yani 20 yıla kadar konut kredisinde vade yapabilen bankalar vardır. Ancak bu şekilde 320 ay vadeli yani 20 yıllık konut kredisi alındığında da neredeyse ana paranın 3 katı kadar toplam geri ödeme yapılacaktır. Dolayısıyla vatandaşlar bu vade süresini çok fazla tercih etmemektedir. Ama yine de yapacak başka bir şeyi olmayanlar bu şekilde en uzun vadelerle konut kredisi çekerek ev sahibi olmayı denemektedir.

Yine vatandaşın bu konuda kafasının karışmasına neden olan bir diğer kredi türü de ticari kredilerdir. Esnafın ihtiyaçları nedeniyle bazı bankalar 60 aya varan vadelerle KOBİ ‘lere ve esnafa kredi tahsisi yapabilmektedir. Buradaki 60 aylık vade sadece ticari krediler açısından geçerli olabilmektedir. Vatandaş yine bu krediyi sıradan bir ihtiyaç kredisi gibi gördüğü için de tüm ihtiyaç kredilerinde vade süresinin 60 ay olduğunu düşünmektedir. Yani ticari krediler ile bireysel kredilerin şartları, faiz oranları, vade süreleri farklılık gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ev Sahibi Olmak için Ne Yapmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir